| MINEL2 a întrebat:

am 14 ani, si. Am o problema, am ramas corigent la franceza. Si sunt fix clasa a-8-a. Pe 21-24 iunie trebuia sa dau examenul de intrare la liceu..insa eu find corigent pe al doilea semestru, nu mai pot sad. Pe primul semestru am avut media 6, iar pe al doulea am avut notele 3 si 2. Doamna de franceza m-a amenintat ca ma lasa.Eu mereu la ora ei eram in contradictoriu pe subiect...A venit mama la scoala deoarece i-am spus asta. Ca vrea sa ma lase, si ...mai mi-a dat o "sansa". A doua zi ma astepta un test de trecere. Eu insa. Am scris oarecum raspunsurile pe mana, doamna m-a vazut si a zis sa merg la baie sa ma spal pe maini ..cred ca a sta a enervato putin..Astazi 11.06. 2015 era doamna la catalog. Striga copii si le spuneau daca a trecut sau nu, deodata aud numele meu, pe langa numele meu a mai zis : " Nu trece " «« Am ramas pur si simplu socat, eram distrus, si sa mai va spun ceva, am fost unicul care nu a trecut, mi-a inchriat media pe semestru 2 cu 3 ««. Aveam un 3 si un 2 dupa cum v-am spus. Pur si simplu nu stiu de unde aveam acele note, ea venea la ore si statea pe telefon.m-a amenintat spunandu-mi ca pur si simplu nu vrea sa ma treaca. Iar la un coleg de al meu ( extrem de prist ) nu frecventa scoala aproape deloc, i-a incheiat media 7 ca sa treaca, ca vezi doamne. Trebuia sa mearga pa liceu..nu stiu. Daca imi punea macar 4 pe aldoilea..si treceam, 6+4 egal cu 10 impartit la 2 egal cu fix 5. Sunt distrus, aveam sperante ca o sa intru sa dau capacitatea. Ce sa fac? Va rog ( Ajutati-ma sad sad sad sad :'(!

Răspuns Câştigător
| Katherine20 a răspuns:

Ce proastă profesoară ai, doamne straight faceVorbește cu dirigentele/diriginta, nu e normal să te lase corigent la o materie, așa stupidă mai ales în clasa a8a, când trebuie să dai examen la română si mate, nu la prostia aia de franceză straight face. Eu în locu tău aș chema părinții la școală, vorbeste cu diru/diriga/directoru și aș face scandal.
Dar, poate a zis că te-a încheiat cu 3 ca să te sperie, uită-te în catalog exact cu cât te-a încheiat..altceva nu știu ce să-ți mai zic. dacă te lasă pe vară, e vina ei, mai ales că ești a8a și trebuie să dai examenele, că doar de asta depinde viitorul tău acum.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Pe 21-24 iunie trebuia sa dau examenul de intrare la liceu..."

NU este vorba de "examenul de intrare la liceu", ci de Evaluarea Naţională!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pe viitor, să te ÎNVEŢI minte şi să NU te mai contrazici cu un profesor!
Singurul care PIERDE ( din această "dispută" ) este ELEVUL =))

NU avem cum să te ajutăm; doar tu te mai poţi ajuta!

Dacă ai rămas corigent ( pe vară - deci, media anuală la vreo materie este sub 5 ), atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă - altfel NU poţi să dai Evaluarea Naţională!
Abia după ce treci clasa şi ai absolvit 8 clase vei putea să susţii examenele de la Evaluarea Naţională.

Vezi detalii în Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale pentru elevii clasei a VIII-a = Anexa nr. 2 la ordinul MECTS. nr. 4801/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/

În anul şcolar 2014-2015, corigenţele elevilor de clasa a 8-a se susţin în perioada 17-19.08.2014; vezi Planificarea de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Deci, vei putea susţine examenele de la Evaluarea Naţională doar în sesiunea din anul următor, deci în 2016 :(

Elevii care rămân corigenţi dau examenul de corigenţă conform Planificării aferente anului şcolar 2014-2015 ( cea de la linkul anterior )!

Apoi, "se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a TREIA etapă de admitere, conform Calendarului aprobat prin Ordinul MEN nr..." - SURSA = Planificarea de la linkul anterior.

Vezi "Calendarul admiterii 2015"/Anexa nr. 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/Anexa_1_CALENDARUL%20ADMITERII_liceu_2015.pdf

"Art.62. În situaţia în care exista candidaţi carora nu li se poate calcula media de admitere, în conformitate cu prevederile art. 4, alin. (2) si (3), întrucât nu au participat la Evaluarea Naţionala sau la examenele prevazute la art. 4 alin. (4), acestia vor fi repartizaţi de inspectoratele scolare, în perioada 1-7 septembrie 2011, dupa repartizarea celorlalţi candidaţi. Repartizarea se face în ordinea descrescatoare a mediilor de absolvire a gimnaziului." - SURSA = Metodologia = Anexa I la Ordinul M.E.C.T.S. nr. 4802/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

| ZippiAndrei a răspuns:

Tot ce a spus TVDforever e total corect. Si daca nu rezolvi nimic cu asta, anul viitor du-te la scoala unde preda ea si scuip-o in bot, injur-o si mai fa tu ce iti vine prin cap. Stiu ca e un lucru foarte urat, dar trebuie sa simta si ea ce ai simtit si tu. In orice caz, iti urez multa bafta si sper sa rezolvi ceva.

| MINEL2 explică:

TVDforever... M-am uitat in catalog.mi-a inchis cu 3 sad :'( :'(