| ioanaestera a întrebat:

Buna. Am 17 ani si as vrea sa ma transfer la liceu in Spania, stiti cumva cum as putea sa ma transfer sau care sunt conditiile, avand in vedere ca eu am 10 clase terminate, acum is in a 11 a si vreau sa ma transfer acolo, dar fara sa mai repet iar alte clase? Stiti cumva cum se procedeaza?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca parintii tai muncesc legal in Spania, pot cere transferul tau direct aoclo.

| ioanaestera explică (pentru Violleta2022):

Mama urmează sa muncească acolo

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanaestera):

Deci nu este posibil acest transfer pana ce mama ta nu va incheia un contract legal de munca in Spania.

| ioanaestera explică (pentru Violleta2022):

Bine, am înțeles, mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu are importanta ce vrei tu, ci ce spune legea ...ca primul an de zile vei intra in curs intensiv de spaniola si abia din Sept. 2023 poti intra intr-a 11 (adica de la anul, unde ai ramas cu scoala).
Practic pierzi 1 an de zile!

| Sophieka a răspuns:

Daca se muta si parintii tai in Spania, atunci te poti transfera... Iti pui parintii sa intrebe la scolile din zona unde urmeaza sa va mutati sau le trimiti mail la secretariat.