| annamaria199925677 a întrebat:

am auzit ca daca mergi la un fel de concurs/olimpiada poti fi admis direct la facultate (adica ai un loc sigur acolo). Imi puteti spune cum se numeste acest concurs/olimpiada, si la ce facultati se aplica? multumesc!happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Candidaţii la studiile universitare de licenţă care au obţinut în perioada studiilor liceale distincţii (premiile I, II, III, menţiune) la olimpiadele şcolare internaţionale recunoscute de Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice beneficiază de dreptul de a se înscrie, fără susţinerea concursului de admitere, pe locuri finanţate de la buget, pentru un program de licenţă, masterat sau doctorat" - SURSA :
http://edumanager.ro/articol.php?id=16181

Şi până acum erau prevederi în acest sens, aprobate prin Metodologia de admitere, la majoritatea facultăţilor - vezi, spre exemplu, linkul :
https://www.admitere.ugal.ro/site/licenta/criterii/criterii-olimpici

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| madalinamadu a răspuns:

Din câte ştiu eu, e suficient să fii olimpic, nu se specifică la ce materie. Anul acesta am mers să mă încriu la facultate şi erau mulţi care au concurat pe locuri speciale pentru olimpici chiar dacă nu erau olimpici la economie (pe asta se bazează facultatea). Şi în afară de asta, beneficiezi de gratuitatea taxei de înscriere.

| Dia007 a răspuns:

Este vorba de olimpiadele internationale castigate de profil.
De exemplu, daca vrei sa te duci la facultatea de Matematica, trebuie sa ai medalie la olimpiada internationala de mate, daca vrei sa de duci la Facultatea de Fizica, te duci la olimpiada de finiza...si tot asa.
Dar nu daca ai o medalie la o olimpiada de gimnastica vei alinge la orice facultate.
Cred ca intelegi

| Poison21 a răspuns:

Eu stiu ca daca te califici la faza nationala si pleci de acolo cu o mentiune speciala/mentiune sau premiu, intri la facultate fara nicio problema. Dar asta nu e valabil pentru toate clasele, adica daca mergi la Olimpiada de Chimie, trebuie sa fii clasa a 11a sau a 12a si sa iei una din cele 3 diplome pentru a intra la Medicina sau Chimie. Sper ca intelegi cum sta treaba.