| Zellen a întrebat:

am bac-ul peste nici o luna si il dau si la geografie, si chiar nu pot sa invat. niste sfaturi ceva? cum sa le invat logic...

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sfatul meu este sa inchizi pc-ul pana dupa bac. Si sa pui mana pe carte.

| Kaℓi a răspuns:

Doar la geografie nu poti sa inveti?
Trebuie sa te concentrezi strict la ceea ce citesti, sa-ti imaginezi relieful, sa faci asociatii in mintea ta pentru a retine date exacte (altitudini etc) si e important sa inveti cu placere. Geografia e o materie frumoasa, tot ce inveti acolo o sa faca parte din bagajul tau de cultura generala happy
Bafta!

| Adryan657 a răspuns:

Incearca mnemotehnica
asociaza informatia cu o imagine, intr-un cadru usor de memorat. De asemenea poti invata cu un coleg la fel de ambitios, care nu te va distrage cu muzica, telefoane, mesaje, etc

| raluk27 a răspuns:

Cu harta in fata. Fa-ti cate un conspect cu lucrurile elementare (vecini, mod de formare structura, grupe, clima, sol, fauna etc) la fiecare unitate de relief.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cateva sfaturi:
-Invata pe bucati, nu tate lectiiile odata
-Cel mai usor poti invata scriind, asa ca este bine sa scrii macar o parte din ce vrei sa inveti, dupa ce ai citit de mai multe ori lectia
-foloseste harta
-invata in vreo 3-4 serii de 50 de minute, cu pauzele dintre serii de vreo 10 minute
-invata in ordine, nu alandala. Fiecare lectie are locul sau cu un rost.
Bafta la bac!