| Sunshine123 a întrebat:

Buna! Am cateva nelămuriri cu lucrarea de licenta, sunt abia in anul 2 si nimeni nu mi-a spus cum scrii efectiv lucrarea? Informatiile de care o sa ma folosesc sa o scriu oricum sunt din articole si carti, ca doar nu pot sa o scriu din capul meu, deci cum scrii ca sa nu fie plagiata? Iau informatiile si le scriu sub alta forma, cu cuvintele mele? Sau cum altfel? Ca nu imi dau seama. Si legat de citare, citarea cand o folosesti, cand nu poti sa reformulezi cu cuvintele tale, sau cand vrei sa dai credibilitate celor scrise de tine?

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Bineînțeles că te vei folosi în principal de informații din cărți sau articole, informații care trebuie citate și notate corespunzător în notele de subsol și în bibliografie. Tu ai însă libertatea să-ți exprimi opinia, să comentezi pe marginea informațiilor prezentate în lucrare. Chiar și dacă reformulezi informația trebuie să o incluzi în bibliografie și să-i pui o notă de subsol de fiecare dată când te referi la aceasta. Sunt sigur că ți se va explica anul viitor, atunci va trebui să-ți alegi tema și coordonatorul, a cărui sarcină va fi să te ajute cu toate aceste probleme și să-ți verifice lucrarea și să-ți dea sugestii și sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt băieți care se ocupă cu fabricatul de licențe pentru sume modice.

| Sunshine123 explică (pentru anonim_4396):

Nu merci, nu imi fac bube in cap.