| marihen a întrebat:

Bună, am dat zilele trecute un test la biologie, n-am făcut mare lucru..preciez că sunt în clasa a IX-a, profil Filologie. Astăzi, din păcate, a adus lucrările, am primit nota 2! Credeți că îmi va ieşi media peste 5?! *Următorul test îl vom da grilă*
Ce note ar trebui să mai iau să-mi iasă media 5?
Dacă aveți şi voi întâmplări de astea în care ați luat 2 la un test, dar totuşi v-a ieşit media măricică, spuneți-le!

Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Dacă ești genul de persoană care învață cât de cât, adică să nu rămâi repetent/ă cel puțin, probabil că vei reuși. Ideea este să vrei asta. Dacă la următoarele note ai peste 6 vei trece fără probleme. Dacă ai voință și îți dorești asta, poți să termini cu media peste 8, dar asta înseamnă să înveți foarte bine. Până la urmă, totul depinde de tine. Invață ceea ce știi că ai la test, și nu mai ezita până la următorul test. Te relaxezi, faci o plimbare înainte de a învăța, dacă asta de ajuta, și după te pui cu caietul / cartea în față și cu voință o să înveți ușor și rapid. Nu e nimic imposibil de invățat din materia aia. Este predată pentru OAMENI, nu pentru animale.

| marihen explică (pentru T2LS):

Mulțumesc mult!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei un 7 iti iese media 4.5. Daca iei 8, iti iese 5. Daca iei un 10, iti iese media 6. Depinde de tine sa inveti de acum incolo. Hai sa fim seriosi, biologia nu e asa grea...Tu fiind la filologie nu trebuie neaparat sa intelegi notiunile respective, poti doar sa tocesti lectiile ca sa-ti scoti media.

| mario366 a răspuns:

Ia o nota peste 6 si incearca sa iesi la tabla sa o rogi pe prof/a sa te asculte etc si poate treci

| Bowzally a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa inveti din lectia/lectiile din care stii ca o sa dai test, si nu o sa ai probleme