| Abed_El_Naby_Alice_1993 a întrebat:

Buna am doi baietei in varsta de 3si 4ani.Atunci cans vine vorba despre reactia mea in dialogue cu ei aunt foarte nervoasa dura.Nu stiu cum sa reactionez decat prin bataie atunci cand unul din ei gresesc apoi ergret enorm ca i-am batut uneori chiar pling. ajutati-ma va fog.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De fel esti asa nervoasa?

| Violleta2022 a răspuns:

La copii de 3-4 ani nu se aplica bataia, ci pedeapsa! Il pui la colt si-l lasi acolo 3 sau 4 minute, cate 1 minut pentru fiecare anisor.
Apoi, il pui sa-si ceara scuze la fratele sau persoanei careia i-a gresit, dupa acre et comporti nromal, fara sa-l iei in brate sau sa-l premiezi cu ceva bun.

Răspuns utilizator avertizat
| biwltyad a răspuns:

Sunt prea mici ca sa inteleaga de ce gresesc si ii va afecta cand vor creste mai mari. Probabil terapia la psiholog ajuta in cazurile de genul cand persoanele nu isi pot controla furia si devin agresive. Mai ales daca persoana este constienta ca e gresit si regreta apoi.

| Lorena1222 a răspuns:

Încearcă sa le explici ce au greșit, iar de fiecare data când fac ceva bine da-le o recompensa și lauda-i și o sa își de seama ce trebuie și ce nu trebuie sa facă.
Nu rezolvi nimic dacă îi bați.