| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Am doua intrebari referitoare la liceu(pentru ca eu incep clasa a 9-a):1. Ce este balul bobocilor si cand se tine? 2. Ce trebuie sa imi recapitulez la matematica(sunt la mate-info simplu)?

7 răspunsuri:
| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

1. un fel de concurs la care se alege cea mai frumoasa boboaca, cel mai frumos boboc, cea mai populara si cel mai popular dintre boboci...

2.pey nu o sa faci aceeasi matematica ca si in generala... dar mai repeta sistemele totusi, teoremele[Thales, Pitagora]cam asta din cate imi amintesc eu...

| mihaelabr a răspuns:

Buna!
eu am trecut tot a noua dar stiu cate ceva despre bal : deci cei din clasele terminale (a 12 a fetele de obicei ) vin prin clasele de a 9a si anunta cand se va tine etc. daca doresti sa participi te inscrii : de obicei trebuie sa indeplinesti cateva conditii fizice :))
de ex intr-un liceu din oras de la mine o fata a vrut sa participe si fetele de a 12 a i-au spus de fata cu toti ( cei de-a 9 a si baieti din a 12 a ca nu se poate inscrie pentru ca nu are sani si fund - era o scandura fata- ) ma rog... se vor alege un nr par de fete 8 sau 10 ( acum nu stiu sigur daca fetele isi aleg sg baieti cu care sa mearga sau se da din oficiu:)) in fine : probele le aleg cei de-a 12 a dar de obicei sunt asa ( dans :unul pregatit si unul improvizatie )
http://www.youtube.com/watch?v=VNsQHyo6dHY
http://www.youtube.com/watch?v=D8uuRGa0qeM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Yv8i9SKbF7A&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=pBZcE50bNTk&feature=related
in rest este un prilej sa va distrati, sa va cunoasteti sa va combinati etc...
asa : mate info simplu : eu am de recapitulat toata materia 5-8 in afara de geometria din spatiu

| ciprian112 a răspuns:

Nu faci geometrie plana in timpul liceuluibig grindeci nu ai treaba nici cu Thales, Pitagora etc. O sa faci materie mai diferita fata de 5-8...pana atunci bucura-te de vacanta, e cea mai misto vacanta dintre clasele 8-9

| EmySweety a răspuns:

1. Balul bobocilor este organizat cu scopul de a va familiariza cu colegii. De obicei are loc dupa cateva saptamani/luni de la inceperea liceului

2.La matematica ar cam trebuii pentru profilul tau sa iti recapitulezi foarte bine ecuatiile de grad I si II, mediile (aritmetica, geometrica etc...), proprietatile liniilor importante in figuri geometrice ( desii tu vei face trigonometrie va veti aduce aminte la inceput si de aceste lucruri). Cam atat. sa stii cat de cat ce ai mai facut in a 8-a pentru ca se leaga multe chestii.

Bafta la liceu! :*

| Aly07 a răspuns:

Buna happy
Balul bobocilor nu este doar un concurs pentru. Mister si Miss Boboc ci si un prilej pentru toti bobocii de a se distra, exumplu : ca un fel de petrecere a burlacilor/burlacelor dar mai cuminti big grin. Balul se va tine peste 2 maxim 3-4 luni de scoala (cel putin la mine asa a fost ). In ce priveste recapitularea o ve'ti face impreuna cu profesoara/profesorul de mate (acelasi argument, la mine asa a fost big grin ).
Ce sa-ti mai spun, bafta si sper sa te intelegi cu noii colegi happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Balul Bobocilor este un bal la care participa bobocii din liceul lor, dar nu este obligatoriu.Intrarea costa 25 de ron cred confused si de obicei vin anumiti cantareti din Romania. Se aleg miss si misster, daca vrei sa participi trebuie sa te inscrii din inainte, iar balul il organizeaza cei de a 12 -a. De tinut, nu stiu cand se tine, depinde de liceu. Oricum o sa iti zica viitorul/a dirig/a.
2) La mate trebuie sa recapitulezi materia 5-8 big grin

| ioana_7867 a răspuns:

Hei boboaco, in primul rand felicitari si mult succes.Sa o luam cu inceputul: balul bobocilor este de fapt, un concurs de frumusete, inteligenta si creativitate, organizat de obicei de elevii claselor a 12-a care vor termina in vara.Acestia vor alege din canditatele si candidatii care aspira la titlul de miss respectiv mister boboc, concurentii care li se par potriviti.La preselectii pot participa doar elevii din clasa a 9-a.Trebuie sa muncesti putin daca-ti doresti sa participi la miss insa este o experienta frumoasa, zic eu, de unde poti invata multe lucruri.La finalul concursului, juriul format din profesori, sponsori, elevi vor alege fericitii castigatori: o miss boboc si un mister boboc. Apoi poate sa inceapa petrecereabig grin.Cat despre racapitulat, hm.eu zic sa stai linistita si sa te bucuri de putinele zile de vacanta care au mai ramas, ca vei avea suficient timp sa inveti/recapitulezi.