| marius11_3168 a întrebat:

am o intrebare
acum sunt inscris la cluj la profilul mate-info si de la anul vreau sa ma transfer in alt judet la profilul electric.cum si cand se va putea face transferul? doar dupa semestrul I? va rog mult ajutati-ma

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Da, Legea invatamantului prevede ca orice transfer, de la o unitate de invatamant la alta, sa fie facuta abia dupa primul semestru si cu conditia ca media de admitere a celui ce vrea sa se transfere sa fie mai mare decat ultima medie de admitere cu care s-a intrat la liceul unde doreste sa se transfere. In plus, din cate stiu eu, intrucat doresti sa te transferi de la un liceu teoretic la unul de profil, va trebui sa dai niste diferente (examene), la anumite obiecte. Totusi, daca parintii tai au ceva relatii, ai putea sa te transferi anul acesta, inainte de inceperea scolii si astfel vei scapa de dat acele diferente.

| Corina a răspuns:

Da, Legea invatamantului prevede ca orice transfer, de la o unitate de invatamant la alta, sa fie facuta abia dupa primul semestru si cu conditia ca media de admitere a celui ce vrea sa se transfere sa fie mai mare decat ultima medie de admitere cu care s-a intrat la liceul unde doreste sa se transfere. In plus, din cate stiu eu, intrucat doresti sa te transferi de la un liceu teoretic la unul de profil, va trebui sa dai niste diferente (examene), la anumite obiecte. Totusi, daca parintii tai au ceva relatii, ai putea sa te transferi anul acesta, inainte de inceperea scolii si astfel vei scapa de dat acele diferente. Succes in noul an scolar, oriunde va fi el!