| Anonima2501 a întrebat:

Buna! Am o întrebare legată de bacul la romana. Cât scrieți la subiectul 2? Adica știu ca minimul e 50 de cuvinte, dar profesoara spune ca trebuie sa scrii o pagina jumătate ca sa iei punctaj maxim, ce mi se pare foarte mult, mai ales ca am in jur de 8 cuvinte pe rând. Cât ar trebui cel mai bine sa scriu?

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Eu mă lungeam undeva la 10 rânduri că aveam ce zice, da depinde. Oricum, o pagina jumătate mi se pare prea mult și oricum nu garantează punctaj maxim, nimic la română nu garantează asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă scrie că minimul e 50 de cuvinte înseamnă că poți lua punctaj maxim și cu 50 de cuvinte. Nu are rost să te obosești degeaba ca să demonstrezi că ești tare în pix.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Probabil profesoara ta se referă la subiectul 3
La subiectul doi trebuie sa scrii exact ce îți cere, probabil va da o poezie cu rel poetica, mijloace artistice... minim 50 de cuvinte ar veni 5 rânduri în cazul în care scrii 10 cuvinte pe un rând dar chiar și cu opt ar veni 6 rânduri. deci undeva la 10, poate chiar 15 cei care scriu mare. Deci importat e sa sa scrii corect, nu contează