| Tiberiu555 a întrebat:

Pentru cei care au dat bacul.
Ma refer strict la proba de romana in aceasta întrebare.
Are rost sa scrii mai mult decat cele 3 cerinte pe care ti le cere la subiectul 3? Adică, in loc de 2 chestii la fiecare sa scrii 3 sau asa mai departe?
Iti puncteaza in plus sau din contra, nu-ti da punctaj maxim pentru ca n-ai aburit si cu ceva ce nu-ti cerea?
Chiar sunt curioasa avand in vedere ca la tezele la romana de 3 ore tind sa scriu mai mult (pentru ca asa ii place profului) si nu ma incadrez in timp, ajungand sa nu scriu tot.

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

La BAC e barem de corectare. Se da punctaj doar pe ce se afla in barem. Degeaba scrii tu in plus daca nu ti se cere asta. Nici nu se puncteaza nici nu se depuncteaza. Se cauta doar ce scrie in barem si aia se puncteaza.

| Tiberiu555 explică (pentru Ineys):

Pai in rest am scris ce se cere, dar eu eram obisnuita ca poti incadra si in gen sau specie, am uitat de realism cand am scris. Eu de la emoții, cand am vazut orientare tematica am zis ca poti si altceva, desi era acelasi lucru. Puteam sa scriu de la mine, dupa cunostintele mele, dar mi-am adus aminte de el? Nu. Asa mi-am distrus toata munca?

| christine99 a răspuns:

La subiectul 3 trebuie sa faci numarul de cuvinte, nu cu mult mai mult si sa mentionezi ce ti se cere, aveam colege care se laudau ca au scris 6 pagini, ori asta e complet irelevant sa umpli atatea pagini cu vorbaraie inutila.

| Tiberiu555 explică (pentru christine99):

Stiu, am scris strict ce trebuia in rest, eram convinsa ca pot scrie si incadrare in specie sau gen, nu doar in curent, de asta nici nu l-am inclus.

| Osneros a răspuns:

Teoretic n-ar trebui să nu-ți dea punctaj maxim că ai scris și pe lângă. Practic se poate întâmpla orice, nu știi cine corectează.