| Estike a întrebat:

Bună, am o intrebare legată de studiile în Germania. Dacă am terminat liceul și am luat bacu' trebuie sa mai fac o anume clasa a 13a în Germania pentru a putea sa ma înscriu la o universitate acolo? Ma tot bate cineva la cap cu asta și vrea sa ma lămuresc. Dacă se poate sa răspundă cineva care studiază acolo. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuei sa faci al 13-lea an, trebuie doar sa te inscrii sis a sustii examenul de admitere la facultate acolo, si sa pregatesti bani pentru a platii facultatea, in fiecare an.
Evident, cazarea, masa, teelfonul si celelalte facturi, ti le platesti tot singur.

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu. Din moment ce esti absolvent de liceu in Romania, nu poti sa te duci la studiu tot in liceu in Germania. Nemtii nu pun accent prea mult pe facultati. Elevii dupa terminarea unui liceu fac practica in ultimul an de studiu prin fabrici, apoi cei care doresc urmeaza cursuri de specializare intr-un anumit domeniu si apoi intra in campul muncii.
Ca sa dai la o facultate din Germania trebuie sa le inveti limba, stiind de modulul C1 sau C2 pentru a putea urma aceste studii. Neamtul pune foarte mult accent pe limba sa, este foarte nationalist si ma indoiesc ca vei putea studia numai in engleza.
P.S. Raspunsul eronat al membrului de mai sus in legatura cu taxele. In Germania nu exista taxe de scolarize, universitatile sunt gratuite.