| Omis a întrebat:

Bună!

Am o întrebare, mă contrazic cu o colegă și acum mă gândesc că poate greșesc eu, "Modalitățile de plată a vânzării" sau "Modalitățile de plată ale vânzării"?

Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrucat termenul "vanzarii" se refera la termenul "plata" si nu la "modalitati" este corecta exprimarea si scrierea "Modalitatile de plata a vanzarii".

| siriusblack98 a răspuns:

A doua variantă. Prima varianta era corecta NUMAI dacă spuneai "Modalitatea de plată a vânzării". De vreme ce avem "modalitățile" deci un plural, forma corecta este "Modalitățile de plată ale vânzării".

| ioana748 a răspuns:

Modalitatile de plata a vanzarii.

| adryang78 a răspuns:

Modalitățile de plată a vânzării

| Denisa0954 a răspuns:

Ale vânzării

| Cavaler001 a răspuns:

Buna.
ale.