| Frumusika24 a întrebat:

Am o intrebare si sper ca ma puteti ajuta. Spuneti-mi si mie care este diferenta dintre diatezele verbului si cum as putea sa le recunosc mai usor, nu le-am inteles deloc. Fundalove struck

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diateza activa - eu spal. este forma activa a unui verb. asta se invata prima. ma rog... diateza pasiva - eu sint spalat, arata o actiune care are efecte asupra ta, iar cea reflexiva - eu ma spal, efectul este asupra ta dar facut de tine. am ales acest verb pentru ca merge la toate diatezele. sper ca te-am putut ajuta

5 răspunsuri:
| Biuka a răspuns:

@adytza ba sa stii ca Eu ma spal e la diateza reflexivawinking. eu acum am terminat lectia si am inteles-o pot sa spun. mai putin cea pasiva big grin. ei bine. nu cred ca mai ai nevoie de exemple deoarece vad ca ai destule big grin. NOROC kiss

Răspuns utilizator avertizat
| Aurus a răspuns:

Anonimule, eu ma spal nu e diateza reflexiva. Ca sa fie diateza reflexiva trebuie sa fie participare sufleteasca: a se gandi, a se ruga, a se bosumfla, a se hilizi etc astea is in cazul acuzativ, iar in dativ is alea a-si...

| BlackCatEye a răspuns:

Deci diateza activa e un verb pur si simplu acolo ea canta nu stiu...etc
diateza pasiva o recunsti dupa verbul auxiliar ''a fi'' si dupa comlementul ala de agent de (catre) nu stiu cine de ex: ea a fost certata de mama; prajitura a fost mancata de catel
diateza eflexiva aici e mai greu pentru. ca se mai gasesc si niste diatezze active la diateza reflexiva ai tot timpul o prepozitie : de, pe, la, cu etc de ex: ea l-a suparat pe profesor si diateza e l-a suparat pe profesor si diteza e l-a suparat
aici mai e si cea activa cu prepozitie care se diferentiaza de cea reflexiva prin faptul ca se rasfrange tot aspupra ta...de ex: ea se duce la scoala; se duce este la diateza reflexiva pentru ca pui intrebarea '' pe cine?'' si nu poti raspunde pe mine ca nu te duci pe tine la cea activa ti se poate raspunde cu pe mine de exemplu ''ma spal'' e la cea activa pe cine ma spal? pe mine sau si-a inchipuit prea multe e la d. reflexiva ca nu poti zice pe cine si-a inchipuit...mai bine de atat nu cred ca se poate explica chit ca nici noua nu ne-a explicat calumea mrg sper ca am fost de folos; plzzz funda? am facut si eu ce-am putut plzz mult happy

| BlackCatEye a răspuns:

Da a luat funda pe prostie nici nu e asa la aia pasiva desteptule