| esa212015 a întrebat:

Am o oarecare nelămurire. Eu îmi doresc să merg la liceu pe profil de filologie. Și ma gândisem la filologie, fără intensiv, nu pentru ca nu îmi place engleza, din contra, eu o ador, o învăț cu drag. Revenind. Curizotatea ar fi următoarea :sa presupunem, la filologie, se vor studia mai multe limbi, 2, 3, câte or fi. Eu, ca exemplu, voi studia germana și engleza, bănuiesc, și din câte știu, se va da teza și la limbă. Din aceste 2 limbi, eu pot alege din care vreau sa dau teza? Decizia îmi aparține mie în aceasta privință?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

Se alege daca nu ești la intensiv/bilingv. Am o prietena care e tot la neintensiv și ea alege teza la franceza in loc de engleza.

| esa212015 explică (pentru Anon31241212):

Adică, eu având germana la limbă 1 de studiu, pot alege să dau din engleză?

| Anon31241212 a răspuns (pentru esa212015):

Daca e germana s-ar putea sa te oblige. Dar nu ar trebui sa aiba importanta. Prietena mea era la filo neintensiv si prima limba la ea era engleza si ea alegea franceza. Nu stiu sigur.

| esa212015 explică (pentru Anon31241212):

Am aflat că la noi, în oraș, prima limba va fi engleza, mulțumesc oricum! happy

| Anon31241212 a răspuns (pentru esa212015):

Nu ai pentru ce! Mult succes pe mai departe!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, se da teza la limba principala de studiu

| mastadont a răspuns:

Se dă teză la limba principală de studiu, doar la bac poți alege pentru care limbă vrei să dai competențele.