| Burondo a întrebat:

Buna am o problema asa : abcd trapez dreptunghic asa unua dion baze e 10 cm iar celaallta e 20 cm cum aflu inaltimea? macar dati-mi o formula cv

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Tu nu știi să scrii ceva ca lumea! Dacă trapezul dreptunghic are unghiul ascuțit de 45 de grade, rezultă că
unghiul acelui triunghi dreptunghic are 45 de grade și al doilea unghi are tot 45 de grade. Deci triunghiul este dreptunghic isoscel.
Deci înălțimea trapezului este de 10 cm.
Aria trapezului =10x10+10x10:2=100x1,5=150cm,
@ mriuls@ a scris că ăla este pătrat.
Dar este pătrat că unghiul ascuțit al trapezului dreptunghic are 45 de grade. Deci dacă unghiul acelui triunghi dreptunghic are 45 de grade și al doilea unghi are tot 45 de grade, deci triunghiul dreptunghic, este dreptunghic isoscel.
Dacă o catetă are 10 cm și a doua catetă are 10 cm și aia este înălțimea trapezului.
Dreptunghiul care se formase era un pătrat, având 2 laturi alăturate =.
Cea de a 4 latură a trapezului = 10 înmulțit cu radical din 2,
fiind ipotenuza unui triunghiul dreptunghic isoscel cu catetele de 10.

| WhiteHurricane a răspuns (pentru MMihai):

Am un exercițiu asemănător doar ca nu mi se dau unghiuri in afara de cele drepte. Ajutor

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Trapezul tău dreptunghic, se poate împărții într - un dreptunghi și un triunghi dreptunghic.
Cred că nu ai copiat tu bine textul și că în problemă se mai dădea și încă ceva.

| Burondo explică (pentru MMihai):

Paid a scria mai multe da am scis esemntialu mai zicea ca ab e paralel cu cd si ca unghiu a e congrunet cu unghiu D unghiu B are 45 grade

| MMihai a răspuns:

Am făcut o greșeală de scriere la calculator, trebuia să scriu cmp și nu am bătut p.
Aria se măsoară în cm pătrați, (de fapt în metrii pătrați în SI.), dar pentru că eu acum nu pot să scriu aici cifra 2 sus, ca să fie cm pătrați, unii scriu cmp și când scriau la mașina de scris / calculator despre metrii pătrați scriau mp pentru metrii pătrați, și după asta au început să scrie cmp despre cm pătrați.
Normal este să scrii cu mâna și să scrii 2 sus.
În același stil pentru metrii cubi scriau mc., că nu puteau scrie indice 3 sus.

| MMihai a răspuns:

Citește ce am scris acestei fete :
http://www.TPU.ro/......au-fundoi/

despre cum trebuie învățat la matematică, fizică și chimie.

| mriuls a răspuns:

Mm,cum sa iti explic, pai traseaza inaltimea iar atunci vei vedea ca ti s-a format un patrat si de acolo cred ca iti dai seama si singura, e foarte simplu