| Etro a întrebat:

Bună. Am o problema legata de școală ce ma neliniștește de ceva zile. Acum pe semestrul 2 am strâns 19 absente. 10 motivate și 9 nemotivate. Mai am și de semestrul trecut câteva nemotivate. Mama i-a cerut dirigintei o foaie de învoire pentru a-mi mai lua din absente însă ea a început sa comenteze. Din acele absente am vreo 3 care s-au pus în primele 2 min iar când am întrat nu le-a mai șters. Având probleme cu netul nu am reușit sa ma conectez la unele din ore și de multe ori când profesorii ma strigau nu ii auzeam, îmi mai scria o colega ca m-a strigat și ii ziceam în mesaj motivul pentru care nu i-am răspuns. În rest de câte ori nu aveam net mama o anunța pe diriginta ca nu ma pot conecta. Acum ceva timp diriga s-a luat de mine ca i-am trimis o scutire cu scris indescifrabil și nici nu se înțelege data de pe ea. Nu înțeleg ce vina am eu ca medicul are un scris asa. In afara faptului ca a zis ca nu poate sa îmi dea foaie de învoire a zis ca îmi scade nota la purtare din cauza absentelor. Nu înțeleg cum e asta posibil. De la câte absente se scade nota? Și cât de grav este? Se iau și absentele de pe sem 1 sau doar cele de pe 2 în vedere pentru scăderea notei?

Răspuns Apreciat de Editori
| Anuket a răspuns:

Se ia în considerare doar cele de pe semestrul 2, la fiecare 10 absențe nemotivate se scade câte 1 punct.
Tu trebuie să te asiguri că îți merge tot internet, microfon, difuzor căci nu le prea pasă profesorilor problemele tale, dacă altora le merge totul bine, zic că lipsești și adevărul e că nu au cum să verifice situația ta.

| Etro explică:

Am 9 absente, dar zice ca îmi scade nota la purtare și ii mai zice și mamei ca ma interesez și ca nu întru ca nu vreau. Mama ii zice ca îmi verifica telefonul sa vadă dacă nu am net și asa și este. Ia zis mamei ca am vreo 43 de absente însă le-a pus și pe cele de pe sem 1. Nu înțeleg ce sunt cu alea dacă sunt motivate

| Anuket a răspuns:

Normal că-ți spune, dacă deja ai cumulat 9 absențe este conștientă că poți să mai faci altele.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 10 absente nemotivate, se scade 1 punct la purtare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai 9 nemotivate nu ți se scade nota la purtare. Doar de la 10 în sus.

| BăiatMicCuSculaMareȘiMultLapte a răspuns:

Daca nu ai media 4 nu e grav. Mai ai mult pana acolo happy