| Mina25 a întrebat:

Bună!
Am rămas repetenta în clasa a 5-a, a 7-a, dar risc să raman si acum în clasa a 11-a. Mai pot continua de la anul liceul cu frecventa la zi? Bineînțeles, repetand clasa a 11-a?

Scuzați categoria. Am nevoie de răspunsuri rapid.

4 răspunsuri:
| AlexSM86 a răspuns:

Buna, Mina. Eu iti recomand sa discuti cu directorul liceului situatia ta. El va fi cel mai in masura sa te lamureasca. E de datoria lui sa te lamureasca si sa te ghideze.
Acum sa punem punctul pe "i" si sa discutam direct situatia. E clar ca nu iti place scoala si te inteleg perfect. Eu am probabil mai multi ani de scoala decat ai tu de viata, dar nu mi-a placut nici mie. Am facut-o pentru ca asta era directia data de familie si societate. La vremea respectiva aveam acces la mult mai putin informatie si nici noi nu eram crescuti sa fim independenti. Asta era mentalitatea oamenilor atunci.
Important e ce poti sa faci pentru tine de acum incolo.
Eu recomand sa stai si sa te gandesti bine la ce ti-ar placea sa faci pe viitor. Sa incepi sa te documentezi in sensul asta, vezi daca gasesti cursuri pe internet in domeniu si incearca sa absorbi cat mai multa informatie, iar apoi sa o pui in practica, sa te angajezi, dar nu te grabi sa te angajezi daca nu esti fortata inca, pana nu ai niste baze buna (informatie despre ce ti-ai ales sa faci). Fa asta in timpul liber pe care ti-l aloci oricum cand te-ai fi putut concentra pe scoala.
Totusi, incearca pe cat posibil sa termini si liceul pentru ca vei avea multe probleme la angajare in lipsa unei diplome de absolvire...nu mai vorbesc despre BAC.
Ideea e ca sistemul, in Romania, e facut in asa fel incat poti sa ajungi sa fii expert in domeniul economic-bancar si totusi sa nu fii lasat sa promovezi de pe pozitia de maturator de pe langa banca din parc fara cel putin o diploma de absolvire liceu/BAC.
Asa e gandit sistemul, e multa birocratie si te limiteaza.
Am prieteni care au descoperit ca le place, de exemu, web design inca din liceu. Nu exista ca materie in liceu si nimeni nu l-ar fi bagat in seama. A inceput sa citeasca, sa invete si sa faca web design in timp ce la scoala lua doar note de trecere (nu s-a mai concentrat pe scoala), dar totusi suficient cat sa termine liceul, sa ia bac-ul si sa se inscrie la o facultate privata unde, sa fim sinceri, se poate lua o diploma fara sa treci mai deloc pe-acolo. Acum castiga bine din asta.
Concluzia e urmatoarea: faptul ca scoala iti ofera un numar limitat de materii si tu nu te descurci la niciuna dintre ele sau nu iti place vreuna dintre ele, nu inseamna ca nu poti gasi un domeniu in care sa iti faca placere sa evoluezi si chiar sa ajungi sa excelezi si sa castigi bine. Tu fa asta in paralel cu un minim de atentie pebtru sciala, cat sa reusesti sa termini liceul si sa iei BAC-ul, iar timpul liber sa il folosesti sa inveti ceva pentru tine, ceva ce iti place.
Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ramai acum repetenta, se duce naibii tot liceul, la cursul de zi, mai poti sa-l repeti la seral, daca ami ai vreodata chef de scoala.

| Mina25 explică (pentru Violleta2022):

Nu este vba de chef. Cand eram mica am repetat din cauza unor probleme de sanatate. Acum nu mai fac fata, fiindca lucrez. Nu as fi avut unde sa stau daca nu lucram.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mina25):

Fa cerere si muta-te la seral, ca sa poti lucra dimineata si seara sa poti merge la cursuri, dar ai de terminat 13 ani de liceu, fiindca cursurile de la seral sunt cu 1 an mai lungi ca cele de la zi. Spor la invatat si sanatate multa!