| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de romanul "Ion" de Liviu Rebreanu
1.Vasile Baciu pare să accepte la început faptul că Ana e însărcinată. De ce
2.Pe a cui proprietate era situată casa familiei Herdelea?
3.Cui rămâne pământul lui Ion după moartea acestuia?
4.Care e primul colindător în seara de Crăciun, la casa familia Herdelea?
5.Ion seamănă unuia dintre părinţi. Care anume?

Răspuns Câştigător
| HocusPocus a răspuns:

Buna!
1. Pt. ca el credea ca este insarcinata cu George.
2.Pe proprietatea bisericii..de asta se certau si cu preotul Belciug )pentru ca vroia sa le ia pamanul)
3.Ramane in proprietatea bisericii
4.Nu imi amintesc..scuze.
5. Parca mamei sale. Zenobiabig grin

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| HocusPocus a răspuns:

Eu acum vad ca intrebarea e pusa in noiembrie 2011big grin eh.

| Benczik_Denis_2001 a răspuns:

1.fratelui sau, care a murit

| Alin_Epure_1993 a răspuns:

Am si eu niste intrebari la ion de liviu rebreanu ma ajutati!

1 Cui ii este dedicat romanul Ion de Liviu Rebreanu?
2 Cate parti cuprinde romanul? Care e numele fiecareia?
3 Cate capitole cuprinde romanul? Scrie minim 5 titluri de capitole.
4 Care e numele satului in care se petrece actiunea?
5 In ce zi are loc hora si unde se desfasoara?
6 La ce canta cei trei lautari?
7 Care este numele jocului pe care il jucau la hora?
8 Cine statea printre cei bogati ca un caine la usa bucatariei?
9 Cine e Zenobia? Dar Toma Bulbuc?
10 Cine e Roza? Dar Belciug?
11 A cui fata era Ana?
12 Cand si cat a tinut nunta lui Ion cu Ana?
13 De ce notarul in ziua cununiei, aruncand ochii spre pantecele miresei, incepe sa rada?
14 Care din fetele invatatorului Herdelea se marita prima?
15 Ce-si cumpara Ion cu banii de la nunta?
16 Asta s-a inteles cu tatal ei sa ma insele! Cui apartin vorbele si despre cine gandeste asa?
17 Zaharia Herdelea este citat sa se prezinte la proces. Din ce motiv?
18 De ce Ana merge in repetate randuri la Macedon Cercetasu?
19 Pe cine da Ion in judecata si de ce?
20 Unde naste Ana? Cine o ajuta sa nasca, cine o moseste(2 personaje)? Ce nume pune copilului?
21 Cine e Avrum si cum sfarseste?
22 Ce contract incearca Vasile sa incheie cu ginerile sau la notar? Cine e Nicolae Zagreanu si ce functie avea sa aiba in sat din prima zi a lui decembrie?
23 Care era noua dragoste a lui Titu?
24 In ce anotimp saruta Ion pamantul?
25 Cu ce il ameninta Ana pe Ion la nunta lui George cu Florica?
26 Cum o cheama pe oloaga satului? Cum se implica ea in relatia dintre George si Florica?
27 Cine se ingrijeste cu adevarat si neinteresat de copilul Anei?
28 De cate ori il loveste George pe Ion si cu ce?
29 Care sunt ultimele cuvinte a lui Ion?
30 Cui ii este dedicat romanul asa cum se precizeaza la sfarsitul operei?