| AS_Andreea_2001 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de profilul de liceu... unde e mai bine sa mergi, la bio-chimie sau la economic...si daca mergi pe economic, poti merge mai departe pe medicina?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

NU mai există profilul/specializarea de "bio-chimie"!
Totuşi, dacă vrei să faci Medicina, atunci este preferabil să faci un liceu cu specializare de "Ştiinţe ale Naturii"winking

Toate cele bune.

| Ineys a răspuns:

Iti recomand bio-chimie daca vrei mai departe medicina, pentru ca... acolo mai inveti ceva despre chimie si biologie, ceva mai mult fata de restul profilelor, deci orice plus de informatii e bine venit, chiar daca liceul n-are legatura cu facultatea, important e sa iei BAC-ul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La SN daca vrei sa te ajute la medicina.
Tu poti face ce profil vrei, daca iei admiterea.
De exemplu, poti face filologie si daca vrei sa dai la fizica-atomica, atata timp cat tu iei admiterea, nimeni nu tine cont.