| lakrymotsa a întrebat:

Am si eu o intrebare.Pentru cultura mea generala, nu pentru teme sau ceva de genu.
De ce plangem? Ce se petrece cand ne curg lacrimile? Eu sunt foarte sensibila si plang din orice, daca nu stiu o tema plang. Dar nu mi-am pus niciodata intrebarea asta... Vreau sa stiu orice, vroiam sa o intreb astazi pe dna de biologie dar nu am mai avut timp. Poate stiti?
Adica ce se petrece in organsismul nostru, sau nu stiu nu inteleg, imi puteti explica?

4 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Metaforic vorbind " lacrimile sunt cuvinte pe care inima nu le poate rosti". Inseamna ca esti o fata sensibila si asta e un lucru de apreciat. Pentru mine vorbind, si eu sunt la fel, si, uneori, ma gandesc ca ar fi mai bine sa nu fiu asa de sensibila.

| Misterpablo a răspuns:

Stim cu totii ca plansul linisteste. Recent medicii au descoperit faptul ca lacrimile ne ajuta si trupul, nu doar mintea. Noua din zece oameni se simt mai bine, nivelul stresului este mai redus iar corpul mai sanatos. Plansul are un mare efect in vindecare si imbunatatesti starea de spirit. Dar de ce plangem si ce se intampla cand facem acest lucru, ramane inca un mister. Pentru plans, o forma umana de exprimare a emotiilor, care ar trebui sa aiba un scop practic si sa ofere un avantaj pentru evolutie. De ce plangem, totusi?
Cercetarile in domeniu arata ca lacrimile pot fi un mod de reechilibrare al organismului dupa un eveniment stresant. "Am sugerat ca ne putem simti bine dupa ce plangem, deoarece eliminam toxinele create in timpul unei activitati stresante.

| YoyoOoOo a răspuns:

Pai na. nu prea stiu.
sistemul tau este foarte sensibil. iar atunci cand dai de ceva care sistemul tau nu poate suporta. actioneaza glandele lacrimale si automat plangi.
sper ca te-am ajutat
funditahee hee?

| FirstTime a răspuns:

Ochii lacrimeaza deoarece trebuie sa fie umezi si atunci ochii lacrimeaza, un studiu arata ca femeile plang mai mult ca barbati deoarece sunt mai emotive ca barbati. Intr-o societate daca ai fi barbat si ai plange te-ai face de rusine pentru ca un barbat trebuie sa fie puternic. Sper ca te-am ajutatwinking