| Andra7272 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Primul an de facultate este obligatoriu. Daca nu ai cel putin 30 de credite ce se poate intampla? Repeti anul sau esti exmatriculat? Multumesc

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Majoritatea facultatilor aproba repetarea anului I in conditiile in care studentul nu a reusit cumularea minimului necesar de credite ECTS necesare promovarii in anul II. Studentul care repeta va plati o parte din taxa anuala de scolarizare (depinde de numarul disciplinelor care trebuiesc refacute) si va trebui sa refaca toate activitatile aferente disciplinelor nepromovate(curs, seminarii, lucrari practice).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de facultate. Exista un regulament interior in care se precizeaza. In unele facultati numarul de credite este 40 la zi si 30 la frecventa redusa. Asa ca intereseaza-te la facultate. Si primul an de facultate nu este obligatoriu. Il iei bine, nu-l iei pa si la revedere. Probabil ai vrut sa spui ca primul an este obligatoriu de trecut ca sa nu dai examen!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Repeti anul

| Itanul a răspuns:

Anul I nu se repeta. Dai examen de admitere din nou.

| alessia5158 a răspuns (pentru Itanul):

Nici vorba!---nu este o regula general valabila tuturor facultatilor! As putea spune ca majoritatea facultatilor aproba cererea de repetare a anului I in conditiile in care studentul nu acumuleaza minimul necesar (30 credite )promovarii in anul II. La cate sesiuni au la dispozitie, numarul de studenti care nu vor acumula minimului de credite necesar promovarii este foarte mic (nu depaseste numarul de locuri aprobate). De altfel, se cunosc si cazuri(la unele facultati) care au promovat in anul II cu numai 29 de credite.

| Itanul a răspuns (pentru alessia5158):

Atat de jos au decazut facultatile?!
Atunci, nu ma mai mira ca toti sunt mai inculti decat cei cu 4 clase de pe vremea strabunilor mei.