| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la profil UMAN - Filologie si as vrea sa ma transfer la alt liceu si anume profilul economic. La ce trebuie sa dau diferente si cand? Sunt clasa a IX-a

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula transferul in care schimbi profilul se poate face numai in vacanta de vara, cu unele exceptii, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Tu stii ce materii obligatorii faci acum si, pana la sfarsitul anului scolar, poti afla foarte usor ce materii obligatorii s-au facut la economic si va trebui sa sustii examen de diferente doar la materiile ce nu le faci la filologie si se fac la economic.
Examenele de diferente se sustin dupa aprobarea transferului. Daca nu reusesti la diferente transferul se anuleaza.

| anaconda26 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu daca la filologie nu fac economie, eu ce ar trebui sa fac la diferenta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anaconda26):

N-am de unde sti, sunt dea pensionar. Ti-am spus ca trebuie sa te interesezi la liceul economic ce materii s-au facut, le compari cu cele pe care le-ai facut si afli la ce dai diferente. Diferentele se dau din toata materia anului scolar.