| diangrig a întrebat:

am trecut in clasa a VIII-a si incerc sa ma documentez despre profile. Imi poate explica si mie cineva diferentele dintre filologie, filologie bilingv si stiinte sociale, va rog. Mersi

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

La filologie faci 5-6 ore de romana pe saptamana.
la filologie bilingv faci romana si engleza/franceza in aceleasi "cantitati". dai teze la amandoua,...
si la stiinte sociale atentia e pe istorie, ...5-6 ore pe saptamana.

cami
| cami a răspuns:

Dar la mate-info intensiv, nu vrei laughing. Eu profilul asta ti l-as recomanda.
PS: E mai de viitor, si plus de asta, faci toateee materile pe care le faci la celelalte.
Logica? DAA.
PSIHOLOGIE? DAaaa
Economie? daa
Engleza> franceza, daa
De fapt numai latina nuuu. uraaaa love struck
Istorie, geografie.
Dar dai teza la info... obligatoriu!
PS: si e destul de... misto happy

| catthshshshs a răspuns:

Eu am terminat liceul cu un an in urma si am fost la stiinte sociale.As recomanda oricui acest profil, e mai bine decat la filologie.

La filologie se axeaza mai mult pe latina si romana, dar se fac si limbi straine.

La stiinte sociale se face logica, psihologie, economie si filosofie (fiecare in cate un an de liceu). Aici spre deosebire de filologie, nu se da teza la latina.( care mie mi se pare inutila si foarte grea)

La bilingv, teoretic se face mai multa limba straina.Depinde aici daca este vorba de engleza sau franceza. Dar in realitate aceste clase de bilingv au inceput sa dispara pentru ca elevii nu stapanesc foarte multi dintre ei o limba straina de la 15-16 ani. Unii mai au de invatat pana stapanesc si limba romana big grin

Eu recomand oricui STIINTE SOCIALE.Am facut din fiecare obiect cate un pic.Partea un pic mai proasta este ca faci doua ore de mate pe saptamana timp de 4 ani, iar la filologie faci mate numai doi ani dar asta nu e ceva grava... fata de teza la latina.Bafta!winkingwinking

| eek a răspuns:

La filologe faci multe romana si latina si dau si teze la astea si la geografie.plus o limba staina.
la filologie bilingv faci multe ore de limbi staine da e cam acelasi principiu ca la filologie.si la ambele profile in a 12 a nu dai bac la mate.
iar la stiinte sociale. e multa istorie.logica...presupun ca asta voiai sa stii.am fost si eu ca tine si aveam aceeasi dilema.intr un final am ajuns la stiinte ale naturii.fizica si biologiestraight face.nu stiu ce mi a trecut prin cap sa vin aici. da'asta e.