| WhiteAxe a întrebat:

Buna am un ex la romana care zice ca trebuie sa alcatuiesc 5 intrebari la care trebuie sa dau si raspunsul intrebarile trebuie sa fie despre Polul Nord da nu prea situ eu despre Polul Nord imi ziceti va rog

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Polul Nord geografic este punctul cel mai nordic al pământului, fiind stabilit prin procesul de rotație al pământului, fiind așezat pe axa de rotație cu o poziție stabilă, fixă având valorea latitudinii nordice "0". În acest punct fiind apă și gheață "Oceanul Înghețat de Nord" adâncimea în acest punct 4.087 m.
Uite aici ai informatii din belsug despre Polul Nord.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Polul_Nord

2 răspunsuri:
| CastravetteLaDesert a răspuns:

Pei.( ceva ce stiu in afara de faptul ca acolo e zapada) la polu' nord sunt temperaturi de vreo -70 grade; acolo traieste ursul alb care e cel mai mare carnivor terestru; ninge non-stop.acolo traiesc focile care pot ramane sub apa timp de 30 min.si.nu mai stiu.

| FireMihai a răspuns (pentru CastravetteLaDesert):

Pai, nu sunt 100% sigur dar la polul nord oamenii mananca untura de foca, balena etc...isi fac haine din piei de urs, uni traiesc in igloo-uri (acum majoritatea au case normale)...pentru deplasare se foloseste sania cu caini si snowmobile-ul.cainele cel mai specific locului este husky.
se pescuieste la copca...chestii d'asteabig grin