| ioanaaaa2532 a întrebat:

Buna! Anul acesta am bacul si nu pot sa ma concentrez deloc cand incerc sa invat, mai ales acum ca vin simularile, de obicei invat destul de repede dar in perioada asta nu ma pot concentra deloc. Iau si lecitina de cateva luni dar nu am observat nicio diferenta. Imi puteti da sfaturi sau recomandari? Am vazut mai multe persoane ca spuneau de memoplus dar am auzit si review uri negative.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In loc sa te indopi cu suplimente poti aborda alta strategie, adica sa iti controlezi mediul de invatat, asta inseamna fara telefon, tableta sau orice altceva te poate distrage.Mai poti direct schimba mediul, mergi la biblioteca sa inveti sau in locuri diferite, nu acasa.Succes!

| mODIN a răspuns:

Stii ce-ti sugerez, ia o pauza de la modul in care ai invatat pana acum si incearca abordari radical diferite. In loc de citit comentarii la romana, incearca sa te uiti la videoclipuri pe Youtube in care ti se explica opera. In loc de exercitii din culegeri de mate, incearca aplicatii pe telefon care fac experienta sa se simta ca un joc. Daca te-ai plictisit de eseurile de la istorie, uita-te la un documentar. Ai probleme cu biologia? Uita-te la Crash Course Biology.

Deja e un clicheu din partea mea sa scriu asta pe TPU, dar educatia informala si neconventionala e vast superioara celei formale. Nu stiu daca lipsa de suplimente e motivul pentru care iti e greu sa te concentrezi, eu zic ca doar te-ai saturat de acelasi stil de a invata de atata timp. Incearca ceva nou, sa vezi ce efect va avea!