| MorphineGirl a întrebat:

Buna anul acesta trec in clasa a XI a la profilul stiinte sociale si a-si vrea sa stiu ce lectii se predau la istorie (imi place sa le studiez inainte ca sa stiu si eu ceva cand le preda ). Puteti sa-mi spuneti asa in mare ce lectii se predau? Am cautat pe net dar nu am gasit nimic decat documente in pdf care nu ma ajuta.Si daca puteti sa-mi spuneti si la romana ce romane/poezii/nuvele se predau. Multumesc!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Corect se scrie „aș vrea".
„A-și vrea" e mai degrabă o formă de infinitiv la forma reflexivă ( nu prea uzuală; mai degrabă e „a-și dori") a verbului „ a vrea".
Mai sunt și alte „minunele"dar nu le mai comentez.