| LostInSoul a întrebat:

As dori sa devin profesor de desen dar pentru asta nu stiu ce fel de facultate si ce fel de profil trebuie sa urmez, ma poate ajuta cineva? (se cere sa se stie bine fizica?) Multumesc!

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Fizica se cere la arhitectura.In general, conteaza facultatea unde mergi, liceul mai putin, dar ca sa inveti, sa ai timp sa inveti totul, ar fi bine sa mergi la un liceu de arta si sa mergi la arte plastice si facultatea va trebui sa fie mai complexa pentru ca profesorii trebuie sa se priceapa si la arhitectura cred, nu? Facultatea cu siguranta va trebui sa fie de arte plastice.

2 răspunsuri:
| LostInSoul explică:

Multumesc!happy

| allepurple a răspuns:

Depinde si de gradul de profesor care vrei sa fi. De la scoala primara si pana la facultate sunt multe grade. Pentru scoala primara evident nu trebuie decat sa stii reguli de baza, sa ai talent si sa stii sa explici pe intelesul copiilor. La gimnaziu si la liceele teoretice trebuie sa stii si putina teorie, pentru ca se predau si notiuni la educatie plastica. Trebuie sa stii un pic din toate, dar nimic foarte complicat. Pentru arhitectura ai nevoie doar sa cunosti perspectiva, analiza realitatii si reducerea la scara, nimic de fizica. Pentru liceele vocationale si facultate si schimba placa. Aici trebuie sa fii cu adevarat bun si sa fii un artist desavarsit. Majoritatea fostilor mei profesori de arta erau si artisti in timpul liber (am fost la liceul de arte plastice). Daca esti la varsta liceului iti recomand sa urmezi si liceul de arte, nu numai facultatea. Daca nu, oricum in primul an de facultate se reiau toate notiunile elementare. Facultatile de arte plastice au si sectie de pedagogie.