| erikamaria a întrebat:

Buna as vrea sa imi dati si mie niste modele de teza pentru teza la romana, clasa a 5-a, semestrul II!
Mersi (anticipat) dau funda!
happy

Răspuns Câştigător
| IWillHelpU a răspuns:

LUCRARE SCRISĂ LA
LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
PE SEMESTRUL AL II-LEA

Citeşte cu atenţie textul dat:
-"Pentru ce n-ai mai rămas Şi de vreme ce sosişi,
În înaltul bolţii tale, Pentru ce-ai dat morţii vamă?
De-ai venit atât de pur Nu puteai să fii de-argint,
Spre noroaiele din vale?" Ori de sticlă, ori de scamă?"

Care vânt neliniştit, Dar în vreme ce scriam
Răsucindu-te cu ură, Întrebarea mea nebună,
Ţi-a mânat către pământ N-am văzut cum lângă geam
Prea gingaşa ta făptură? Ninge-ntruna şi întruna.
(Fulg, de Nicolae Labiş)

Subiectul I (60 puncte)
Scrie, pe foaia de teză, răspunsul pentru fiecare dintre cerinţele de mai jos:
A.
1. Transcrie, din textul citat, următoarele părţi de vorbire: un adjectiv, un adverb; i un pronume personal. 6 puncte
2. Scrie câte un sinonim pentru cuvintele: boltă, gingaş, a da morţii vamă. 6 puncte
3. Scrie câte un antonim pentru cuvintele: înalt, pur, a veni. 6 puncte
4. Analizează cuvintele subliniate din textul dat. 12 puncte
5. Menţionează valoarea verbului a fi din enunţul Nu puteai să fii de-argint, şi constuieşte enunţuri în care să ilustrezi o altă valoare a verbului. 6 puncte
6. Alcătuieşte propoziţii în care să ai:
- un subiect exprimat prin numeral cardinal
- un complement în dativ exprimat printr-un pronume personal de politeţe
- un nume predicativ exprimat printr-un adjectiv. 12 puncte
B.
7. Extrage din textul dat trei figuri de stil diferite. 6 puncte
8. Transcrie din textul dat o imagine vizuală şi una de mişcare. 6 puncte

Subiectul al II-lea (30 puncte)
Realizează, în 15-20 rânduri, rezumatul operei literare "Ardealul", de Nicolae Bălcescu, prezentând relieful variat şi bogăţiile ţării Ardealului.

Se acordă 10 puncte din oficiu

5 răspunsuri:
| MioaraManolache1999 a răspuns:

O sa va dea despre praslea cel voinic si merele de aur

| erikamaria explică:

Mersi mult toata lumea am dat funda!
Dar oricum am dat-o astazi si voi lua 8 sau 7 crying....Imi vine sa ma omor...In fine multumesc la toata lumea

| Lazar_Marian_1996 a răspuns:

Iti pot face o poza pe telefon si sa tio dau pe mess big grin

| alexandraalex45 a răspuns (pentru Lazar_Marian_1996):

Eu a-si dorii daca se poatee happy Iti las id :alexa_stanescu19@yahoo.com si vb dupa ora 18:00 Mersii:*