| gigika a întrebat:

Buna as vrea sa imi scot dintii(6)pentru ca sunt strambi si sa pun altii in loc avand in vedere ca am 15 ani se poate si cat costa unde as putea sa fac asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Diaa_8436 a răspuns:

Da se poate daca la adulti costa 100 de lei un dinte la copii e redus cu jumatate adica 50 de lei dintele dar nu e neaparat sa. i scoti poti sa porti un aparat dentar cu sarma subtire colorata care este in jur de 45 de lei sau daca nu periaj de 2 pe saptamana cu zahar sper sa te ajute rasp meu si eu am avut dintii strambi si am purtat aparat dentar

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu se recomanda o asemenea operatie.Ai nevoie de dinti o viata intreaga.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai pune alții în loc, pune un aparat dentar de îndreptat.
Este mult mai frumos și mai sănătos.
Un dinte se extrage dacă nu se mai poate face absolut nimic pentru a putea fi salvat.
Pa, pa.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E asa cum spune adellinas, sa zicem ca ai noroc sa iasa bine si sa nu te coste peste 150E/dinte. Daca nu umbla la masele sunt 16 dinti, ori 150E - te costa aprox 2500-3000 Euro si te chinuie de nu mai stii de tine, plus ca intre timp ai toate sansele sa umbli cu dintii piliti care vor arata aiurea chiar si comparat cu cei strambi. Probabil ca din motivele astea majoritatea ar alege aparat dentar.

| aliona_6797 a răspuns:

Te-ai gandit la un aparat dentar? E o solutie mult mai avantajoasa deoarece dintii tai sunt cu mult mai buni decat orice implant pe care ti l-ar putea pune doctorul. Dureaza ceva mai mult e drept, dar merita sa ai rabdare. Gandeste-te ca odata ce ti-ai indreptat dintii purtand un aparat dentar, daca ii ingrijesti cum trebuie, o sa ii ai pentru foarte mult timp, in schimb implanturile sunt pentru 10-15 ani, daca tin eu minte bine.
Si in plus, ai doar 15 ani, deci timpul nu este o problema. De obicei doar cei trecuti de 20 de ani apeleaza la metoda despre care ai vorbit tu, deoarece in cazul lor este prea tarziu pentru a purta un aparat.

| justagirlll a răspuns:

Draga pufulete
aparatele dentare costa cam 6 milioane cel mobil si cel fix 12 milioane

de unde 45 lei?

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Chestiile astea nu se rezolva cu aparat dentar?

| adellinas a răspuns:

Cum sa-ti scotii dintii pentru ca sunt strambi? Ai atatea solutii, daca nu vrei sa porti aparat poti sa ii imbraci in ceramica integrala (150-200 euro dintele ) sau metalo ceramica care e mai ieftina. Sa-ti spun cum se procedeaza, pe ai tai ii lasa acolo, ii pileste bine si iti aplica dintii din portelan peste ei drepti si cu aspect ff natural. Dar esti prea tanar pentru asa ceva, mai asteapta cativa ani 3 minim. Oricum la orice dentist ai merge nu ti-ar scoate 6 dinti sanatosi numai pentru ca sunt strambi laughing)