| Abstract112 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu chimia... cum pot invata valentele? cele din gurpele principale stiu ca au aceeasi valenta cu numarul grupei, dar cele din grupele secundare? cum sunt acelea? va rog explicati`mi mai pe intelesul unui elev de clasa a 7 a :-s...

3 răspunsuri:
| AnimeChu a răspuns:

Pai nu trebuie sa le inveti neaparat, deoarece pentru asta ai tabelul periodic pana la urma. Te va ajuta si profesoara/ profesorul daca nu stii, dar in general ai voie sa te uiti in tabel si la concursuri iti da valentele, ai cu ce lucra, nu-ti face prea mari griji. Insa daca esti obligata de profesor/ profesoara, imi cam pare rau pentru tine, caci trebuie sa le inveti pe de rost.

| DizzyRawrr a răspuns (pentru AnimeChu):

Mda, unii mai au si profesori prosti, de genu asta laughing)

| MIRCEAnebunu a răspuns:

Nu trebuie invatate ca papagalul...pana la gr a 4-a valenta este = cu nr grupei... oxigenul(O) este constant divalent si H este constant monovalent..restu nu-mi mai aduc amintebig grin