| Daria2342 a întrebat:

Aș vrea să merg la Liceul Sanitar. Cu ce medie aș putea intra?

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Nu mai există licee sanitare. Probabil li se mai spune așa de către persoanele mai înaintate în vârstă care (poate) nu știu că acum se găsesc sub altă denumire.
Trebuie să cauți un liceu cu profil teoretic, de științe ale naturii unde se insistă pe chimie, biologie și fizică. Liceele astea se găsesc sub numele de licee/colegii teoretice sau colegii naționale. Intri pe admitere.edu.ro, selectezi județul și cauți liceul dorit, iar acolo poți vedea și mediile cu care s-a intrat în anii precedenți.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde in ce oras esti!
Ca-n Bucuresti se intra cu o medie, la Galati cu alta si asa mai departe.
Mediile se gasesc listate pe internet, sub numele liceului Sanitar din orasul tau.

| XYZ02 a răspuns:

Cred ca vorbesti despre Cantacuzino, din Pitesti.
Poti verifica aici:

https://www.admitereliceu.ro/......no-pitesti

Succes

| Abeona a răspuns:

Cu 8,36 cel puțin.
M-am interesat pentru că și eu vreau sa intru acolo