| UnrefillableFeelings a întrebat:

As vrea sa-mi recomandati si mie cateva carti scrise de prozatori italeni.Preferabil cu o tenta romantica, usor idealizata, ori, de sunt romane realiste, sa fie impresionante, captivante, de preferabil pe tema iubirii sau a familiei. Fac un studiu despre modul de scriere in cultura italiana, si mi-ar prinde bine sa citesc cateva carti, pentru o nuanta de profunzime, sa nu fie doar alt studiu superficial. Multumesc!

2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Pierro Arpino : Mireasa ascunsa. Italo Calvino : toate cartile. Dino Buzzati : orice carte. Lampedusa : Ghepardul. Alti autori si alte carti nu imi vin acum in cap.

| GiulianoSenior a răspuns:

Cântecul răbdător ("La canzone paziente");
Ziua doamnelor frumoase ("La giornata delle belle donne");
Pura Vita (Mondadori, 2001);
ubesc, deci exist („Amo, dunque sono");
Pădurea iubirii („Selva d'amore");
Cuvinte de dragoste ("Parole d'amore");
Frumosul Antonio ("Il bell'Antonio").
Te rog da-mi fundita+vot.