| anonim_9528 a întrebat:

as vrea sa-mi scrieti cate ceva despre familie... ce inseamna familia pentru voi, va intelegeti bine sau nu cu membrii familiei? etc

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pentru mine, familia nu este un simbol puternic; am fost crescuta intr-o familie cu spirit independent, iar cu alte rude nu exista o relatie stransa - ne vedem din cand in cand, dar nu ne cunoastem cu adevarat prea bine. Ce inseamna familia pentru mine? Un grupulet de oameni la care tin si la care as tine la fel si daca ar fi separati si nu ar forma "familia".

| Arthur a răspuns:

Familia e locul unde ar trebui sa ne simtim cel mai bine, e locul celor mai frumoase amintiri a copilariei si adolescentei, a bunicilor care dupa mine sunt cei mai apropiati din familie de nepoti.
La nivel de societate familia este baza. Daca familia e bolnava va fi si societatea bolnava.

| xibalba a răspuns:

Pentru mine familia e locul unde am crescut si care m`a facut sa devin ce sunt acum. Desi nu am familia perfecta, ma straduiesc sa iau de la fiecare ce e mai bun si de la cei ce gresesc iau aminte sa nu fac si eu la fel.

| antonia09 a răspuns:

Familia pentru mine este ceea ce am mai de pret. Pe langa propria mea familie (sot si fiica), mai am familia din care provin:un frate, parintii mei. De asemenea ii pot considera tot in familia mea pe socri, fratele si sora sotului meu cu familiile lor.
Ne intelegem foarte bine unii cu alti si incercam sa face fata tuturor problemelor pe care viata ni le aduce vrand nevrand.
Odata ce iti iubesti si respecti toti membrii familiei, iti va fi usor sa depasesti cu ajutorul lor momentele grele.
Cu bine,

| Klara a răspuns:

Uneori stresanti, alteori cei mai buni prieteni...Am o familie foarte rasfirata...am rude si prin Ungaria, si prin Israel, si prin Italia, am rude pe care nici nu le cunosc.
ma rog. din familie ma inteleg mai bine cu tata pentru ca ne asemanam foarte mult (la caracter)...si cu mama ma inteleg, desi cand eram la liceu ma mai certam cu earolling on the floor
Cu sora-mea nu ma prea inteleg, ca e inca mica si nu-mi place sa ma cobor la mintea ei... si cu bunicii, no commentrolling on the floor

| zorialbi a răspuns:

Parintii mei au divortat cand eram mica si m-au crescut bunicii de la 2 ani. Am tinut foarte mult la bunicul meu, dar a murit acum 2 ani jumate. Tata e plecat din tara, mama e in alta localitate, aici in Bucuresti stau cu sora mea...Ne intelegem, dar ne mai si certam. In rest, poate o sa-mi intemeiez si eu propria mea familie candva, pentru ca mi-ar placea foarte mult happy Si vreau sa fie o familie unita.

| just|breathe a răspuns:

Pai, inseamna cel mai important lucru.Si despre intelegere nu stiu ce sa zic. uneori ne intelegem super bine, alteori absolut deloc sad.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Pentru mine familia este totul, nu stiu ce ma-si face fara familea. Familia este ceea ce ai nevoie in momentele dificile, este acolo cand nu mai stii ce sa faci familia este ceva de care nu te poti dezlipi.Nu pot sa mint si sa spun ca nu mai sunt si mici momebte tesionate sunt ca in orice familie banuiesc. da in rest totul este perfect.

| Alina_5575 a răspuns:

Ce insemna familia pentru mine? e totul, singurele persoane in care am incredere in momentul de fata.Sunt persoanele cele mai importante in care poti avea incredere, te sustin si iti sunt alaturi in cele mai grele momente.

Am o familie frumoasa (parinti si un frate mai mare cu 9 ani :X), ma inteleg bine cu toti, tata e putin mai strict cu mine dar nu`mi pare rau chiar daca uneori e stresant sa nu am acces la unele lucruri, si cu mama am o relatie buna ne intelegem iar cu fratimiu e la fel de bine mereu are grija de mine de parca as fi copilas mic.

Bunicii? no comment blushing

pa pa