| Ekaterini a întrebat:

as vrea sa stiu care sunt cele mai eficiente metode de memorare? vine sesiunea.

Răspuns Câştigător
| Andreea6w4 a răspuns:

Eficienţa tehnicilor de învăţare studiate de cercetători:

interogarea elaborativă (să poţi explica un fapt sau un punct de vedere) - MEDIE
auto-explicare (modul în care a fost rezolvată o problemă) MEDIE
întocmirea de rezumate ale textelor - SLABĂ
sublinierea/evidenţierea - SLABĂ
artificii mnemotehnice (asocierea unui cuvânt cu o anumită informaţie) - SLABĂ
reprezentarea prin imagini (crearea unor imagini mentale în timp de citiţi sau ascultaţi informaţia) - SLABĂ
citirea repetată - SLABĂ
auto-testarea (în special cu ajutorul fişelor de învăţare) - MARE
exersarea în timp (împărţirea materialului de studiat pe o perioadă mai lungă de timp) - MARE
alternarea subiectelor (trecerea de la un tip de probleme la altul) - MEDIE

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cele mai eficiente metode de memorare sînt exercițiile și repetarea.
Dacă sînt texte la istorie sau geografie, citești de două trei ori textul și apoi așterni pe hîrtie, cît mai sistematic posibil, ceea ce îți aduci aminte.Deci tot la un exercițiu ajungi.
Utilizarea energizantelor nu e cea mai bună soluție. Duce la dependență. Și au doar un efect de moment.
Cele mai bune metode sînt : după timpul afectat studiului se recomandă mișcare, o plimbare, un joc ceva și, cel mai important, somnul. 7 - 8 ore sînt cvasi- obligatorii.

| Pricked a răspuns:

La mine merge scrierea repetata a notiunilor.

| Aylla a răspuns:

Citesti de 3 ori: o data pentru a te familiariza cu ceea ce ai de invatat, o data ca sa intelegi si sa inveti si o data pentru a fixa materia. La final, recapitulezi si vezi ce-ai retinut, apoi insisti pe ce nu ai stiut. Poti sa faci si scheme in timp ce inveti pentru a retine mai bine.Cu cat sunt mai multi analizatori implicati, cu atat retii mai binehappy.

| Ekaterini explică:

Intr-adevar, sunt eficiente raspunsurile. dar in cazul in care timpul nu prea ma avantajeaza, sunt bune rezumatele, schemele? incurajati folosirea energizantelor?