| natasa1438736 a întrebat:

As vrea sa stiu cum pot intelege mai bine romana! In mai putin de 3 saptamani doau evaluarea nationala si nu stiu cum sa o inteleg! Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| BiancaDumitriu a răspuns:

Ca să o înțelegi mai bine, trebuie să citești, și eu am dat-o și acolo sunt texte mari pe care trebuie să le citești de 2, 3 ori rapid, dacă citești textul cu atenție nu o să fie nici un punct greu, de fapt au fost foarte ușoare întrebările.Nu trebuie să înțelegi română,trebuie să o studiezi,uităte în urmă pe caietele de clasă, de teme și analizează-le, după închide caietul și confruntăte cu el, învață de pe ele și nimic nu o să ți se pară greu, eu așa am făcut și nota mea finală a fost 10 pentru că am studiat, am citit zile la rând.

1 răspuns:
| dandana2015 a răspuns:

Romana se intelege citind mult si invatand lectie de lectie. O sa ai un vocabular mult mai dezvoltat, si astfel iti va fi fff usor sa expui/comentezi un text chiar si la prima vedere.Cam tardiv insa rugamintea ta de a iti da cineva sfaturi. Stii. o casa se cladeste punand caramida peste caramida. Asa e si cu invatatura asta-trebuie sa pui mereu ceva nou in biblioteca purtatorului happy