| GoLoveYourself a întrebat:

Bună! Aveți idee de niște aplicații pentru învățarea alfabetului și numerelor? Cunosc un copil defavorizat al cărui tată abuziv a murit și a cărui mamă analfabetă îi pune caietele "bine" în loc să îl lase să scrie pe ele. Este foarte în urmă față de colegii lui, iar învățătoarea lui îl jigneste în loc să îl ajute. Încerc să îl ajut cum pot, având în vedere că nu pot să îi fiu alături cât are nevoie, m-am gandit că pe lângă ce îi explic eu când mă mai duc la țară, o să îl ajute aceste aplicații să repete. Mă interesează cele care sunt în română și sonore să știe cum sună literele și să explice numerele. Are o tabletă de la școală și mă gândeam să îi instalez aplicațiile pe ea.

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Sfatul meu este sa iei legătura cu cineva de la asociația Salvați copiii ei te pot ajuta și cu meditațiile și tot

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O aplicatie pe telefon, tableta sau calculator NU rezolva problema!
Problema se poate rezolva doar in anturajul copilului.
Intai, trebuie sa vorbesti deschis cu invatatoareacopilului, sa-i explici detailat situatia constatata de tine!
EA poate face cel ai mult in asemenea situatie.

De asemenea, ar trebui sa vorbesti si cu mama copilului.
Sa-i explici, sa nu franeze invatarea copilului!
Dimpotriva: are ocazia sa invete si ea, impreuna cu el, sa se ridice si ea in societate!
Trebuie ambitionata, miscata in ea "femeia luptatoare pentru reusita".

| GoLoveYourself explică (pentru Bula):

I-am mai explicat mamei. Și poate aș convinge-o să îl lase să învețe. Cu învățătoarea nu știu ce să fac, este conștientă de situația lui și până acum nu a făcut nimic. Din ce am înțeles e genul de persoană care favorizează copiii din familiile "bune" iar pe el îl marginalizează fiind mai necăjit. Am căutat anunțuri cu cineva care să facă meditații în zonă, dar găsesc doar în Alexandria care e la o oră distanță cu mașina, iar casa lui abia stă, nu stiu dacă ar veni cineva la el acasă să îl ajute. Știu că o aplicație nu rezolvă problema, dar încerc măcar să îl ajut să învețe să scrie, să citească și să numere până reușesc să fac ceva mai mult. Și poate stând pe lângă el când se joacă pe aceste aplicații învață și mama lui ceva...

| Bula a răspuns (pentru GoLoveYourself):

Caietul + cartea cu7 alfabet + un indrumator (persoana).
Cu aplicatii nu se pot onvata bazele!

| Violleta2022 a răspuns:

Copilul trebuie sa mearga la scoala ca sa invete, nu pe aplicatii ca nu-l ajuta cu nimic.
Trebuie sa mearga la scoala ca sa invete sa vorbeasca cu invatatoarea, sa invete ss crsie si sa citeasca, sa fie suprevegheat de cine, poate chiar mutat la o clasa pentru copii cu probleme, fiindca are mare nevoie de interactie cu oamenii, care sa-i explice, nu sa se joace pe aplicatii, ca atunci nu mai invata deloc.

Daca tu nu esti capabil sa te duci ZILNIC sa faci lectii cu el, da-i pace, ca exista Protectia Copilului care-l poate ajuta, are mama care se poate preocupa de el samd.

| GoLoveYourself explică (pentru Violleta2022):

Copilul merge în continuare la școală, voiam doar să îi ofer un ajutor pe lângă ca să știe măcar să scrie și să citească și în rest să prindă din mers ce i se predă. În momentul ăsta nu are ce prinde, trebuie să scrie după dictare, dar el nu știe să scrie deloc. Clasă pentru copii cu probleme nu există în satul ăla. Mama lui e analfabetă cum am mai spus, nici ea nu știe să scrie și să citească și îi e teama de învățătoarea lui. Chiar nu îl ajută în sensul ăsta. De protecția copilului trebuie să mă mai interesez, nu vreau să îl despart de mama lui și să ajungă într-un centru de plasament.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoLoveYourself):

Copii autisti au clase speciale si regim special, de aceea este bine ca cei neautorizatis a nu intervina, fiindca pot face mai rau decat bine.
lasa psihologii si medicii sa se ocupe de acest copil bolnav, ca nu esti autorizata sa faci acest lucru, in plus NU este datoria ta, nefiind mama sau tuture legal.

| GoLoveYourself explică (pentru Violleta2022):

Nu are autism. E un copil normal doar mediul lui l-a facut sa rămână în urmă față de colegii lui. Incercam sa il invat bazele, atât, ca sa poata sa-i prinda din urma. Si m-am gandit ca orice e de ajutor cand nu ai pe nimeni care sa iti explice, inclusiv niste aplicații sonore.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoLoveYourself):

Asta pentru ca inca nu a fost detectat cu autism, dar in realitate, dupa descrierea facuta de tine aici si dupa "incetineala lui, lipsa de interes la scoala, faptulca inca nu stie sa scrie si sa citeasca, invatatoarea tipa la el fiindca nu este atent...toate astea sunt parte din descrierea unui autism.
lasa copilul sa fie preluat de Protectia copilului fiindca legal tu nu ai acest drept si nici nu esti autorizat ca tutore legal.
In situatia in care este acum, cred ca i s-ar face de 100 de ori mai mult bine daca ar fi luat de langa mama lui, sa iasa din mediul in care sta si prosteste, ca sa fie tot timpul langa copii care invata, cu care se joaca si este educat, avand alta sansa in lumea asta.
Daca vreis a ajuti, intereseaza-te la un avocat ce poti afce legal, fiindca poti fii acuzata de multe...mai ales ca are o mama cam limitata la cap, care iti poate face neplaceri legale daca-i atingi copilul.

In ce priveste invatatuil copilasului, eu te-as sfatuii daca te duci acolo sa-l inveti sa scrie cu crionul pe hartie, ca aplicatii pe tableat vede si singur, dar in veci nu va invata sa scrie sis a citeasca, daca nu o face cu pixul in mana, pe hartie, fara distractia unei table, e ca se duce naibii tot invatatul.
Vorbesc din experinta, ca doar am crescut 2 copii si pana nu-i pui sa scrie cu manuta lor, nu vor invatat sa scrie corect.

| GoLoveYourself explică (pentru Violleta2022):

Nu am spus lucrurile astea laughing e in urma pentru ca in viata lui nu a facut o tema pentru ca mama lui i-a pus caietele "bine" plus ca a venit si perioada de izolare cand copiii faceau cursuri online iar el nu avea curent, d'apoi net, deci nu are vreun handicap, oricine ar fi ramas in urma in conditiile astea. Si nu este dezinteresat de școală, Mereu vine la mine cu caietele să scriem, chiar dacă nu îi spun eu. Învățătoarea se poartă urât cu el pentru că e mai necăjit. Nu vrea să îl ajute deși îi știe situația familială.
Mama lui apreciază că încerc să îl ajut să învețe din moment ce ea nu poate.
Voiam să îi iau și caiete și să scriu împreună cu el, ziceam de aplicatii în caz că uită cum se citeste o literă sau uită ce l-am invatat despre numere cat nu sunt eu prin preajma. Să audă a, b, c etc. Si mai
Voiam să ii dau teme de scris pe caiet si sa verific cand mai vin pe acolo. Sunt conștientă că trebuie să stie să scrie pe caiet.
Sper că am lamurit situatia. Mersi mult pentru sfaturi!

| mi25 a răspuns:

Trebuie anuntata Potectia copilului.