| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Care este diferența dintre conversie profesională și facultate (licență)?
Conversia profesională este recunoscută că fiind licență, chiar dacă se fac 2 ani în loc de 3?
Pot să mă înscriu la master în același domeniu, după conversie?
Îmi puteți recomanda câteva universități bune pentru conversie profesională?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Conversia profesională este un proces prin care o persoană care a terminat o anumită formare profesională sau care are experiență într-un domeniu poate obține o calificare universitară în același domeniu, fără a fi nevoită să înceapă un program universitar de la început. Acest proces poate include evaluarea experienței și a cunoștințelor existente, precum și completarea unor cursuri sau programe pentru a îndeplini cerințele universității.

Universitățile oferă programe de conversie profesională, care pot fi în general mai scurte decât programele de licență, deoarece se bazează pe experiența și cunoștințele deja dobândite. Durata programelor poate varia, unii program de conversie pot fi de 2 ani sau chiar mai scurti, în funcție de universitate și domeniu.

După absolvirea unui program de conversie profesională, este posibil să te poți înscrie la un program de master în același domeniu, în funcție de cerințele universității și de programul de master în cauză.

În România exista universități care oferă programe de conversie profesională, cum ar fi Universitatea din București, Academia de Studii Economice, Universitatea Politehnica București, Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea Transilvania din Brașov, Universitatea din Oradea, etc.
Te sfatuiesc sa verifici ofertele universitatilor si sa te informezi despre cerintele si programul fiecareia.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te poți converti profesional de la sudor la macaragiu și deci FĂRĂ facultă

| NadyPorahy explică (pentru sierra1):

Corect, dar pe mine nu mă interesează aceste meserii.

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Conversia profesională este un program de educație care se concentrează pe transformarea abilităților și cunoștințelor deja existente ale unei persoane într-o nouă carieră sau industrie. Este de obicei destinat persoanelor care doresc să-și schimbe cariera sau să se specializeze într-un anumit domeniu. Facultatea, sau licența, este un program universitar de 4 ani care oferă o educație generală și oferă o bază solidă într-un anumit domeniu.

Conversia profesională nu este întotdeauna recunoscută ca o licență, acest lucru depinde de programul specific și de universitatea la care se face. În general, este posibil să se facă o solicitare de echivalare a calificărilor, dar acest lucru depinde de universitate și de programul master.

După ce ați absolvit o conversie profesională, este posibil să vă înscrieți la un program de master în același domeniu, dar din nou, acest lucru depinde de universitate și de program.

Universități bune pentru conversie profesională pot fi găsite în întreaga lume, dar acestea variază în funcție de domeniu și de locație. Vă recomand să verificați universitățile din România care oferă programe de conversie profesională și să citiți recenziile studenților și ale angajaților pentru a vă face o idee despre calitatea programelor respective.