| Mehh21 a întrebat:

Bună, care profil credeți că e cel mai bun? Ce profesii sunt pentru cei ce eu terminat profilul real și profilul uman? Eu mă pricep mult mai bine pe partea de uman, însă nu prea cred că sunt profesii care mă interesează în caz că termin acest profil. Sunt destul de praf la matematică și fizică, la chimie mă mai descurc, dar știu că aici sunt mai multe opțiuni în legătura cu locurile de muncă. Chiar nu știu ce să aleg, dacă aleg uman, mi-e frică că până la urmă nu îmi voi putea alege un loc de muncă, iar dacă aleg real... puțin probabil să mă descurc. Îmi puteți da un sfat?

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pe uman poti sa dai la jurnalism, la drept...ai o gramada de variante banoase. Ia fa-te notar sa vezi cati bani faci doar ca pui o semnatura si niste stampile.
Daca esti bun pe chimie si fizica poti da la medicina.
Sunt mii de variante care nu implica neaparat profilul real sau matematica.

| cosmin1324 a răspuns (pentru sofisis):

La jurnalism nu e chiar asa de banos cu zici tu, se gaseste foarte greu loc de munca si majoritatea jurnalistilor lucreaza cu un salariu sub 2500 de lei net pe luna, deci o facultate plina de someri

| Yurisa a răspuns:

Oriunde gasesti loc de munca, in finante, in justitie, jurnalism, publicitate, chiar si ca profesor, terapeut, educator. Conteaza sa fii bun si sa iti dai interesul in tot ceea ce faci, majoritatea nu isi gasesc de munca pentru ca sunt facultati relativ usoare trec ca pestele prin apa si dupa se plang ca vai doamne nu gasesc ceva de facut.
Daca iti e frica totusi de profesiile de uman si vrei sa te orientezi pe ceva mai stiintific, alege stiinte economice: finante-banci, informatica economica