| astrocre a întrebat:

Bună! Am nevoie de niște sfaturi în legătură cu profilul pe care o sa il aleg. Sunt clasa a 8a si sunt foarte indecis pe ce vreau sa ma duc mai departe. Mă descurc f. bine la materii ca româna, engleza, istoria etc.(tot ce ține de profile la uman) dar sunt pasionat de biologie și chimie alături de restul, insă nu mă pricep la ele cum o fac la cele menționate mai sus. Ca exemplu, la chimie sunt de 8-9, la fizică de 7 cu indulgență, iar la mate nu îmi pot da mai mult de 9. În timp ce, ca exemplu, la română pot face de 10 în foaia de examen. Nu știu sigur dacă trebuie sa încerc mai mult la cele de pe real sau să mă perfecționez doar pe ce știu mai bine să fac.
Un răspuns bun m-ar ajuta mult, vă rog!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta la ce materii esti tu bun sau rau ci ce vrei sa faci in viata, profesional?
Profilul liceului il alegi in functie de hobby-ul sau preferintele tale care trebuie sa le canalizezispre ceva profesional, fiindca dupa ce termini liceul urmaeaza 40 de ani de munca intr-un domeniu pe care este bine sa-l alegi de drag, nu ce vei gasi ocazional de munca.
Deci: ce crezi ca ti-ar place sa lucrezi cand vei fii mare?

| sierra1 a răspuns:

După cum văd, ți-ar sta bine la științe (ale naturii)

| LordCristobal a răspuns:

Eu ți-aș sugera sa alegi Științe Sociale pentru că ai zis că te descurci bine la romana, engleza și istorie.
Daca te descurci foarte bine la cele trei materii menționate o să îți fie ușor la liceu cum de altfel mi-a fost și mie.