| Callme a întrebat:

Bunahappy
Ce imi puteți spune despre noțiunea de "libertate"?
Funda pentru ceva interesantbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| KittyHHk a răspuns:

Un ideal pe care nu cred ca il intelegem, desi pretindem ca luptam pentru asta.
Depinde la ce fel de "libertate" te referi, multi filosofi vad libertatea ca "lipsa constrangerilor". Libertatea poate insemna libertate de cunoastere, de exprimare, de alegere sau de a duce un anumit stil de viata.
Opinia mea? Nu stiu, nici macar nu pot sa spun ca ne nastem liberi... libertatea nu o sa ramana decat un ideal toata viata, nu vom avea parte decat de cateva firmituri sau poate ca vom trai iluzia ca suntem liberi, dar niciodata nu vom fi cu adevarat.
(daca te intereseaza subiectul, incearca sa citesti ceva de Sartre, are niste idei foarte interesante in ceea ce priveste libertatea)

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Libertatea o poti avea in limitele admise de regimul in care traiesti-legal-si trebuie ca, folosindu-te de ea, sa nu lezezi libertatea altora-moral. Daca nu te incadrezi in cele doua notiuni, atunci se aplica legile privative de libertate.Intotdeauna am considerat ca adevarata libertate este cea spirituala.

| LolaLollita a răspuns:

Guess Who- Liber happy aici e spus tot (asculta tot)

| Callme explică (pentru LolaLollita):

Am ascultat-o, dar o stiam..chiar ca e cam tot spus