| Amely21 a întrebat:

Bună! Ce mă sfătuiți să fac în cazul în care copilul are 7 ani și încă ia stiloul, creioanele în mâna stângă, iar altă dată în dreapta? După părerea mea cred ca s-a născut stângaci, iar părinții cred că îl obligă să scrie cu dreapta, și el pare dezorientat. În cazul în care e stângaci asa ar trebui sa ramână, nu să-i dea să scrie cu dreapta. Am încercat sa văd cu care se descurca mai bine, cu niciuna nu scrie frumos, dar parcă e mai lejer cu stanga. Am clasa I, recent am început sa lucrez la școală, dar încă nu am avut astfel de copil. Uneori colorează cu stânga, alteori cu dreapta, și la scris la fel ii vine.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca asa poate el, ar trebui lasat in pace.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să fie lăsat să își utilizeze ambele mâini așa cum simte el că se descurcă mai bine.

| Amely21 explică (pentru sadrian46):

Da, dar cu ce mână îl învăț sa scrie litere de mână?

| dullcat a răspuns:

Buna.Incurajeaza-l sa foloseasca mana cu care se simte mai confortabil, fara sa ii impui.Si mult succes in meseria de invatatoare!

| Amely21 explică (pentru dullcat):

Problema este că am vorbit saptamana aceasta cu părinții lui și ei ziceau ca el în gradinita făcea totul cu stânga și ei îl certau, sa deseneze și să scrie cu stânga... eu nu am fost educatoarea lui la gradinita, altfel i-aș fi spus mamei ca nu e normal sa îl oblige asa, el acum e tare încurcat. Ei vor sa îl învăț sa scrie cu dreapta, deși mie mi se pare ca e stângaci, uneori ia creioanele și în mâna dreaptă pentru că ei așa l-au învățat sa scrie.

| dullcat a răspuns (pentru Amely21):

Atunci cand ati vorbit ar fi fost util sa le explici ca au procedat gresit si ca asteptarile lor din prezent sunt de asemenea gresite.

| J0B0MAT a răspuns:

E stângaci, dar nu e nimic greșit să încerce să folosească și dreapta.E chiar mai bine pentru el.Eu zic că trebuie încurajat, desigur nu forțat.

| Amely21 explică (pentru J0B0MAT):

Mă refeream în special cu ce mână să-l învăț să scrie litere de mână. Nu se poate sa folosească uneori stânga și altă dată dreapta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Amely21):

Ba sigur că se poate.E chiar recomandat să facă exerciții și pentru stânga și pentru dreapta.
Nu vă mai ghidați după reguli învechite și fiți adaptabili și deschiși la nou. Asta e o regulă de urmat pentru toți profesorii, educatorii care vor să schimbe educația în bine.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e nimic greșit daca este ambidextru.

| pufulescu0o a răspuns:

Asta se cheamă că este ambidextru, adică foloseste ambele mâini. Lasă-l să înceapă să scrie cu ce mână vrea el, ce importanță are?

Răspuns utilizator avertizat
| Xexexexexer a răspuns:

Vorbeste cu mama lui. O suni si ii explici.