| Amely21 a întrebat:

Bună! Sunt la început în învățământ și am un caz în care copilul e stângaci, dar părinții de la grădiniță l-au obligat să scrie cu mâna dreaptă, acum e tare încurcat. Abia anul acesta e elevul meu, dacă as fi educatoarea lui aș fi spus părinților ca nu e bine sa îl oblige, ei cred ca e un defect să scrie cu stânga, dar nu este, fiecare copil are o emisferă mai dezvoltată, unii scriu și mai frumos cu stânga.
Acum că a ajuns în clasa I, părinții vor sa îl învăț sa scrie cu dreapta, dar nu am mai avut asa caz, credeți că e greu să învăț un stangaci sa scrie cu dreapta? Să nu îl încurc mai mult...

5 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Nu e greu.si eu eram așa.acum scriu perfect cu amândouă

| andrei4433 a răspuns:

Stangacii sunt mai inteligenti decat dreptacii, deci este mai inteligent decat dvs, ce vreti sa-l invatati?

| Amely21 explică (pentru andrei4433):

Pai părinții îl forțează sa scrie cu dreapta, altfel eu l-aș lăsa cu stânga, e ceva normal și aveți dreptate de cele mai multe ori stangacii îs foarte inteligenți. Dar eu nu pot sa îl învăț sa scrie cu stânga, ca părinții nu îl lăsa, au zis sa îl învăț cu dreapta.

| Amely21 explică (pentru andrei4433):

Pai dacă nu as avea ce sa îl învăț, de ce mai vine la școală? Literele de mână nu le știe de la naștere, și părinții acasă nu para se ocupă.

| Alexică1945 a răspuns:

Și eu am avut o profesoară care s-a născut stangaci, iar părinții au legat-o de mana stânga și a trebuit să învețe să își folosească mâna dreaptă. (Comunismul și rahaturile ei, cică stângăcii erau capitalisti). Deci, este greu dar posibil.