| CrissCristina25 a întrebat:

Ce ore se fac in clasa a9 a la stiinte ale naturii? Este grea matematica? O sa am mult de invatat?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Va trebui să înveți fiindcă nu este un profil ușor, asta dacă nu vrei să treci ca vodă prin lobădă prin liceu.
Depinde și de liceu, însă în general se pune accent încă de pe acum pe chimie și biologie.
Matematica nu este foarte grea, însă ai BAC din ea, deci trebuie să înveți constant. Oricum, va fi destul de diferit față de clasa a 8-a.
Vei învăța inducția matematică, progesiile, funcțiile de gradul 1 și 2, trigonometrie, rezolvarea triunghiului dreptunghic și oarecare.
Vei avea destul de multe formule de învățat la trigonometrie.
A, era să uit de vectori! Ăștia îi vei face la început, în primul semestru.
Numărul orelor le găsești aici :
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/sn.htm

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| adrian6 a răspuns:

O sa ai relativ cam 6, 7 ore pe zi dar materii relativ usoare. Matematica o sa fie un pic diferita dar nu te speria are legatura cu ce ai mai facut pana acum.