| Alexa_9450 a întrebat:

ce stiti despre pocaiti? ce obiceiuri au?
am o prietena (Ortodoxa) si de ceva timp e cu un baiat pocait. ce spune-ti? va merge relatia?

Răspuns Câştigător
| AndreeaCdr a răspuns:

Pocăința e o taină (sacrament) și un ritual religios în creștinism, într-o mare parte a Bisericilor tradiționale. Constă în mărturisirea păcatelor de către penitent în fața unui preot, primind dezlegare de la acesta din urmă, precum și confirmarea de reintegrare în "trupul Bisericii" de care omul se desparte prin păcat în viziunea creștină.

„Pocăința" („Penitența") a fost introdusa de Catolici, având la bază cele spuse de evanghelistul Ioan (20:22-23).

Reformatii au interpretat altfel cuvintele lui Ioan, considerând ca Isus n-ar fi impus penitență pentru iertarea pacatelor.

Penitența se compune din 2 faze: a) spovedania si b) iertarea pacatelor de catre preotul care acorda absoluțiunea, dupa impunerea unor canoane obligatorii (rugaciuni etc).

Bisericile Reformate nu recunosc calitatea preoților de a ierta păcatele oamenilor, iertarea acestora putându-se face numai direct de către Dumnezeu, prin căință personală, adevărată si sinceră. Unele Biserici Reformate pun acest sacrament in centrul serviciului divin, sacrament care implică o analiză autocritică si neipocrită a faptelor si vorbelor fiecărui enoriaș. Biserica Catolică condiționează participarea credincioșilor la actul Euharistiei (primirea hostiei) de actul prealabil al absoluțiunii prin intermediul unui preot.

Liturgistul Robert Taft vorbește despre pocăință cu următoarele cuvinte: "Pocăința nu e o întoarcere spre sine, nici o concentrare asupra disciplinei personale, de genul unui atletism duhovnicesc, ci o deschidere spre o viață nouă, și printr-aceasta, deschidere spre ceilalți."

Sper ca te-am ajutat! Numai bine.happy

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| palut a răspuns:

Nu depinde in primul rand de cult durata relatiei lor.important e ca ei sa se inteleaga.

| ytalyanu a răspuns:

De regula pocaiti sunt materialisti, daca din relatia lor el are ceva de castigat atunci va dura

| cυρcαкє a răspuns:

Va merge ca doar tot om este, nu?

| denisinho32 a răspuns:

Eu zic ca da, nu conteaza, atata timp cat le merge bine nu le poate sta nimic in cale, nu e nimic rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pocait, este un om credincios, in orice, care a murit pentru pacat, nemaipracticandu-l si facand si traind doar dupa legea morala a cultului practicat.deci la noi la crestini, omul moare pentru viata de pacat, nemaifacand pacate si se naste din nou. se naste in viata fara de pacat a credintei, adica in viata vesnica.relatia este la fel de buna sau rea ca orice relatie intre doi oameni. un om pocait, adica nascut din nou, nu va face avorturi, nu se va desparti din anumite motive, nusi va bate sotia, este un model de vietuire crestineasca, in societate, in casnicie, in lume, pentru a lumina prin exemplul personal ca o faclie, si cine vede aceasta faclie sa o urmeze.asa ar trebui sa fie. dar daca nu e mereu asa, este fiindca toti santem oameni supusi greselii si ispitelor.

| Alexa_9450 explică:

E totul ok. e tare de treaba baiatul. dar au si ei la 30 de ani.si ma gandesc daca ar fi de o nunta, copil atunci intervin problemele.nu am avut de-a face niciodata cu pocaiti. dar se fereste asa lumea de ei!
imaginativa sa aveti o fata si sa va spuna ca se marita cu un pocait.hmmm.nu mi-ar fi prea bine.nu?!?

| ella1690 a răspuns:

Asta e o prostie ce vorbesc unii...eu cred ca oamenii pocaiti sunt mult mai chibzuiti din toate punctele de vedere, sincer nu stiu cate exemple rele ar da un pocait, pentru ca el tocmai face ce scrie in Scriptura.asa ca, daca nu ii cunoasteti nu mai vorbiti aiureawinking

| Madalin_3063 a răspuns:

E o mare dilema pentru mine am inceput sa citesc mai mult despre aceasta religie, pare PREA pura, sunt lucruri care nu se leaga!