| Roxana110824 a întrebat:

Cine e ateu? spuneti-mi de ce nu credeti in Dumnezeu? Cea mai buna explicatie fundabatting eyelashes!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Ateii sunt acele persoane care neaga existenta lui dumnezeu si a oricarei alte divinitati.Din punctul meu de vedere este o mega prostie. nu pot intelege de unde pana unde o divinitate superioara tuturor a aparut practic de nicaieri pentru ca crea cerul/pamantul/oamenii.Nu afirm faptul ca originile noastre sunt din maimute, dar nici ca o putere enorma ne-a creat.Este pur si simplu un mister...m-am documentat in ceea ce priveste aparitia acestui " spirit magic " numit Dumnezeu, in ce imprejurari a aparut ehh bine 99% din raspunsuri au fost " El este D-zeu, el a creat lumea si nu stiu mai mult de atat " iar restul de 1 % raspunsuri precum " nu cred " sau " Nu stiu ". Oamenii nu se bazeaza pe un lucru palpabil ci doar pe niste zvonuri foarte vechi.Este ca si cand ii spui unui copil de 2-3 anisori ca in pod sunt varcolaci, iar el traieste cu teama de varcolaci pana isi ia inima-n dinti si vede ca acestia de fapt nu exista.Nu conteaza in ce religie ai fost crestinat(a) tot ceea ce conteaza este parerea ta actuala pe care ti-ai format-o.

8 răspunsuri:
| Roxana110824 explică:

Nu trebuie sa dovedesc pentru ca exista. Tu la cine te rogi cand ai nevoie de ajutor? Cand doamne fereste un membru al familiei este pe moarte cui ii cer ajutor? la cine te rogi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roxana110824):

Eu nu spun ' Doamne Ajuta-l pe nea Ggihpsz sa nu moara " stii...aici e problema happyDaca tot exista d-zeu, dc copii nevinovati se nasc cu totfelul de boli grave si mor, copii mici care n-au facut pacate in lunile lor de eixstenta.sau de ce zilnic mor oameni pe trecere? dc nu eixsta o isngura religie care sa se bazeze pe aceleasi principii, ci exista sute poate mii de alte entitati care difera?happy

| catalin2098 a răspuns (pentru Roxana110824):

Deci cand un membru al familiei tale este pe moarte sau a suferit un accident mergi cu el la biserica sau la spital? si pentru ca ceva sa existe trebuie sa ai dovezi, nu? si eu pot spune ca exista un mic gnom ce zboara prin univers si spunand "el exista nu trebuie sa dovedesc" nu inseamna ca, chiar exista...dar daca ii fac pe mai multi sa creada ca exista atunci acele persoane sunt deja sub "controlul meu mai ales daca scriu si o carte cu "povesti fara sfarsit" despre acel gnom.

| Roxana110824 explică:

Si pana la urma la cine te rogi?
Si copii se pot naste bolnavi si din cauza mamei care pe parcursul sarcinii a fumat, a baut.

| Teodorh a răspuns (pentru Roxana110824):

Eu ma rog la mine, nu mai zic doamne ajuta, zic sa ma ajut eu pe mine.Si nu ca ar fi vorba ca sunt narcisist dar eu doar in mine cred! Oglinda imi e cel mai bun prieten happy Si stiinta a putut dovedi ceea ce religia nu a putut, au dovedit din ce suntem facuti (fibra de carbon, 75% apa si fier +alte elemente chimice) care sunt produse de STELE...Si sunt imprastiate in tot spatiul sub forma de super-nova.Cand se produce o astfel de super-nova (este atunci cand o stea ajunge la capatul vietii,consumadu-si tot combustibilul) explodeaza foarte puternic,distrugand tot pe o raza de mii de ani lumina,dar tot odata cu aceasta distrugere, se imprastie elementele esentiale creeari vietii, tot ce trebuie sunt conditiile perfecte! Sa nu crezi ca Terra este singura planeta care sustine viata in acest INFINIT univers! Exista multe planete care au distanta ideala de soarele lor, dar cine se poate duce acolo sa vada daca exista viata? Deocamdata nimeni, deocamdata.Dar ce spune biblia? Ca dumnezeu a creeat planetele si soarele in 6 zile iar in a 7-a zi s-a odihnit (a obosit saracu a-tot-puternic). Dar celalalte 100000000000 de planete si celalalte 10000000000000000000000 de stele ca soarele cine le-a creat? (Detaliile mici duc la pierderea razboiului) Citat de hannibal iar este foarte adevarat happyChiar asta se intampla si cu religia, nu observati simplele lucruri din jurul vostru ca sa observati ca totul este o manipulare in masa ia gandeste-te ce ar fi pe pamantul asta daca nu are exista acel CEVA de care oamenii sa se teama? Iti spun eu ar fi HAOS si DISTRUGERI in toata lumea, nimeni nu ar avea frica de nimic! Documenteaza`te draga mea, traiesti in secoulu 21 este era internetului..Internetul nu inseamna numai facebook sau jocuri etc.Este singura sursa de unde te poti documenta cu adevarat ce se intampla in jurul tau,nu te mai lasa mintita de parinti (chiar daca nu iti vreau raul, dar asa au fost si ei invatati la randul lor) Si asta incearca sa te invete si pe tine, dar fii mai desteapta happy Daca e atat de atotputernic acest dumnezeu, de ce nu da din bagheta magica sa apara undeva, tinand 2 gauri negre intr-o mana si in cealalta vreo 5 planete? Pentru ca nu exista, daca ar avea aceasta putere oricine ar face`o ca sa dovedeasca lumii existenta lui!

| Roxana110824 explică:

Si daca iti moare cineva din familie ce faceti cu ei? Ii inmormantati crestineste sau ce?

| Antichrist a răspuns:

Pentru ca nu exista. punct. daca tu sustii ca exista, povara de a dovedi cade pe tine.

| anuicniM a răspuns:

Eu nu cred in asa zis-ul ''Dumnezeu''...
de fapt nu conteaza in ce anume crezi, principalul sa crezi.
Poti crede intr-o piatra si tot acel rezultat va fi. Principalul e ''gindul'' tau, starea. Recomand sa privesti filmul The Secret si ai sa intelegi cite ceva happy