| VampireCrisz a întrebat:

cine stie ceva interesant despre comunism? ce se intampla pe atunci,care erau regurile, ce era permis sa faci si ce nu?

Răspuns Câştigător
| emmyl a răspuns:

În nici un caz nu aveai voie să strigi: "Jos Ceaușescu!", căci în scurt timp erai închis.
Multe alimente erau cu rație, deci nu puteai să mergi la Alimentara să cumperi ce vrei și cât vrei. Rația la ulei era de exemplu o jumătate de litru pe lună de membru de familie (nu puteai cumpăra decât din loc de domiciliu sau cu viză de mutant).
Duminica circulau doar mașinile cu număr par, următoarea duminică cele cu număr impar.
Mai sunt multe...

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Citeste Fenomenul Pitesti si o sa vezi cat de "interesant" a fost comunismul...