| IonelaaaS a întrebat:

Cum aflu aria laterala in piramida patrulatera?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

O piramidă patrulateră are 5 fețe.
Una este baza ( pătrat) și celelalte patru sînt cele patru triunghiuri, care au o latură una din laturile bazei și celelalte două muchiile ce pleacă din colțurile pătratului bază.
Mă întreb cum au învățat carte toți școlarii din ultimele 3000 de ani care nu au avut la îndemînă calculator, inernet, TPU.
Și, slavă Domnului, toată matematica de la aceștia o moștenim, aceștia au ridicat construcții care dăinuie de mii de ani, au construit nave, locomotive, avioane, sateliți, nave cosmice, poduri, viaducte, tuneluri, zgîrie nori, arme, au scris, au pictat, au descoperit noi pămînturi, etc., etc.,
„Voi nu credeți în nimic? "
Deci, aria laterală este suma a cinci arii: una a pătratului și patru ale celor patru triunghiuri.
Sper că știi formulele ariilor acestor figuri.
Hai, acum încearcă singură!
Cînd e vorba de rezolvat o problemă de geometrie, de un foarte mare aju tor este construcția figurii, după date le din enunțul problemei.
Scuze, am intercalat niște pasaje!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi formulele la linkul :
http://www.ecursuri.ro/cursuri-online/piramida-patrulatera.html

Toate cele bune.

| Cristina304 a răspuns:

O sa iti dau un exemplu :
Sa se calculeze aria bazei, aria laterala si volumul unei piramide patrulatere regulate, daca se cunosc urmatoarele date:
l = 6 cm
ap = 5 cm
h = 4 cm
Rezolvare:
Aria bazei piramidei patrulatere :
l² = 6² = 36 cm²
Perimetrul bazei piramidei patrulatere :
4 · l = 24 cm
Aria laterala a piramidei :
Pb · ap / 2 = 24 · 5 / 2 = 60 cm²
Volumul piramidei :
Ab · h / 3 = 36 · 4 / 3 = 48 cm³

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?