| ioαnα a întrebat:

Buna!
Cum as putea proceda daca as vrea sa ma mut de la un profil la altul?
De exemplu acum vreau sa intru la mate-info, pentru ca nu am medie pentru a intra la filo. si din clasa X-a as vrea sa ma mut la filo, in acelasi liceu.
Cum procedez?thinking

Răspuns Câştigător
| lexi21 a răspuns:

Ai putea sa te muti din sem intai. Sau ai putea incerca chiar de dinainte de a incepe anul scolar. Trebuie sa faci o cerere la directiune, este o anumita perioada in care poti cu o sapt sau doua inainte de a incepe sc cred. In cazul in care sunt locuri libere o sa-ti fie acceptata dar in orice caz mai bine puneti si codul de la filo poate intri, rau n-are cum sa-ti faca happy

| ioαnα explică (pentru lexi21):

Media mea este 6.21, si se intra cu 6.69 la filo.
In orice caz. daca m-as putea muta, ar trebui sa dau din nou examen sau ceva de genul?

| lexi21 a răspuns (pentru ioαnα):

Nu. Daca te muti din sem 2 trebuie sa dai tezele. Dar ia in considerare faptul ca medile variaza de la un an la altul. Nu e asa relevant

| xtembix a răspuns (pentru ioαnα):

Nu neaparat, este posibil ca anul acesta mediile sa fie mai mici si sa ai sanse sa intri la filo. Oricum prima varianta a ta va fi filo:*. Si nu, in nici un caz nu vei da examen din nou.

| ioαnα explică (pentru xtembix):

Daca as pune primul cod de la filo mi-e ca raman pe dinafara laughing pentru ca media mea este mai mica ca cea de la filo.

| lexi21 a răspuns (pentru ioαnα):

Daca pui codul de la filo primul si nu intri e ca si cum nu l-ai fi pus. Ca sa nu ramai pe dinafara asigurate ca pui suficiente coduri cu note de intrare din ce in ce mai mici, sfatul meu ar fi ca pana la cu un punct mai mici decat media ta. Dar daca tu iti doresti sa mergi la filo asta ar trebui sa fie primul cod, PRIMUl, nu singurul.

| ioαnα explică (pentru lexi21):

Ok
Iti multumesc mult pentru raspuns :*

| lexi21 a răspuns (pentru ioαnα):

Cu mare placere happy

10 răspunsuri:
| AAALEXAAANDRUUUUU a răspuns:

Este bine daca esti in acelasi liceu daca erai in alt liceu trebuia sa dai niste diferente, cu 2-3 saptamani inainte de inceperea anului scolar te duci la director/oare si ii spui ca ai dori sa te muti la alt profil si depinde de locuri daca nu sunt ocupate, sper sa nu fie. Sper ca te-am ajutat

| lexi21 a răspuns:

Va trebui sa faci cerere la directiune cu o sapt sau 2 inainte de inceperea anului scolar(clasa a Xa) si iti va fi acceptata doar atata timp cat vor fi locuri libere la filologie.