| SwettyCat a întrebat:

Cum pot sa invat fizica mai bine? Teoria mai mult, nu exercitiile. Cum sa fac sa invat mai bine asta? Vreau metode de invatare!

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Scrie cat mai aerisit pe caiet, astfel incat sa nu inghesui ideile una in alta, ca sa le vezi cat mai bine. Poti, de asemenea, sa folosesti sublinieri colorate, markere sau pixuri colorate, ca sa evidentiezi ce e mai important.
Daca e vorba de formule, pentru acelea trebuie sa lucrezi exercitii, ca altfel nu o sa le retii logic.
Nu uita sa iti intrebi profesorul acolo unde ai neclaritati.
Bafta!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! După ce îți însușești lecția, o aplici în exerciții și probleme, altfel, degeaba ai învățat, o vei uita. O zi bună!

| Northern a răspuns:

Pentru ce să înveți teorie dacă nu ai de gând să le aplici în probleme? Nu o să le înțelegi niciodată așa.

| Tomagiaro21 a răspuns:

Eu procedez asa :
-citesc tot ce am de invatat odata, apoi le iau pe fiecare in parte... memorez 4/5 cuvinte le spun cu voce Tare de vreo 3/4 si dupa ce termin definitia... trec la alta urmand ca atunci cand o invat pe urmatoarea sa ma intorc la precedenta.
-O alta metoda e sa le scrii de vreo 3/4 ori pe o foaie in timp ce le spui cu voce tare.
funda?

| AngusV a răspuns:

Nu toci formule si teorie pentru ca nu ajungi prea departe cu asta.

Incearca mai intai sa intelegi fenomenul, te ajuta foarte mult la mecanica si termodinamica. Incearca sa gasesti corespondente in viata de zi cu zi: de ce bubuie sticla de apa cand o pui pe foc? (pentru ca la volum constant atunci cand variatia de temperatura este pozitiva, variatia de presiune este si ea pozitiva ~ transformarea izocora, si tot asa). Cauta intrebari si trage-l pe profesor de mana sa-ti explice de ce una si alta.

Doar un prost ar insista pe cuvinte pompoase cand vine vorba de definitii.
Nu este nevoie sa spui ca intensitatea este variatia purtatorilor de sarcina in unitatea de timp daca tu poti sa explici ca intensitatea este de fapt "cati electroni (purtatori de sarcina) trec pe secunda (unitatea de timp)".

Cat despre formule, toceste un set de formule de baza si invata sa le deduci pe celelalte.

| IoanXD a răspuns:

Pai
1.Citesti in continu pana intelegi.
2. Daca ai memoriel fotografica e mai bine.
3.Te inregistrezi cand citesti si asculti inregistrarea in continu pana inveti.
4.Te apuci de meditati.
5.Cauti pe net metode mai favorabile.Tu sti mai bine ce vrei. Sper ca te-am ajutat. Funda?